آزمون GCSE

GCSE (General Certification Secondary Education)

یک آزمون کیفی است که  در سیستم آموزی انگلستان قرار دارد. این دوره به مدت 2 تا 3 سال است. در سال 1988 این آزمون وارد سیستم آموزش انگلستان شد و جایگزین آزمون هایی همچون O_level و CSE در سیستم آموزش انگلستان قرار گرفته است. یکی از تغییرات اساسی که در سیستم سنجش کیفی آموزشی انگلستان حاصل شده است، آزمون GCSE است که باعث شده دانش آموزان فرصت فعالیت ها ودرس های عملی در طی 2سال تحصیلی داشته باشند. واحد های عملی از واحد های درسی جدا شده است و بعد از گذراندن 2سال تحصیلی از کل دوره های گذرانده شده به جای تک به تک دروس گذرانده شده امتحان گرفته می شود. واحد های عملی نیز جایگزین ارزیابی کنترلی در موضوعات مشخص شده است (Controlled Assessment ). این ارزیابی کنترلی ساختارامتحانی دارد. اکثر اصلاحاتی که درآزمون GCSE در بخش های Controlled Assessment و Coursework افتاده است آنقدر زیاد نیست که تاثیر به سزایی در نتیجه نهایی آزمون را منجرشود. بعضی از دانش آموزان تمایل به گذراندن این آزمون قبل وارد شدن به موسسات و آموزش عالی را دارند. GCSE از 2 مرحله تشکیل شده است. GCSE  A Level 1 که درجه C تا G ویا 1 تا   5 را پوشش می دهد و GCSE Level 2 A که درجه A* تا C و یا 4 تا 9 را به خود اختصاص داده است. Five Level 2 GCSE شامل موضوعات انگلیسی و ریاضی می شود که نیاز به گرفتن گرید های A وB در موضوعات مشخص شده است. بعضی از مدارس GCSE را در سال 9 تحصیلی شروع  می کنند. بعضی از کشورها مثل زیمباوه و یا سنگاپور برای ارزیابی کیفی همچون گذشته از O- Level استفاده می کنند. مدل بین المللی GCSE را IGCSE می نامند که در همه جای دنیا دارای اعتبار و قابل پذیرش است. در این دوره علاوه بر واحد های عملی و زبان، 50% از دروس دوره لیسانس را نیز پوشش می دهد. در سیستم آموزش قبلی، دانش آموزانی که تمایل به گرفتن نمره A، BTEC Extended Diploma,   International Baccalaureateبودند نیاز به گذراندن GCSE داشته اند. این آزمون معمولا در سن 16 سالگی گرفته می شود اما در هر سنی قابل گذراندن است. به جای دوره های GCSE می توان BTEC را گذراند. سیستم امتیاز دهی در این آزمون با GCSE متفاوت است.

Level one: D_G

Level two: pass ( C ), merit ( B ), distinction ( A ), distinction* ( A* )

Merit به معنای فرد شایسته و لایق است و Distinction به معنای فرد ممتاز و برتر است.

آزمون BTEC معمولا به صورت آنلاین برگذار می شود وسبک امتحانات گذشته در سیستم آموزشی را دارد. فرق این آزمون با GCSE این است که تمرکز ویژه و خاصی بر روی واحد های عملی Coursework دارد و بیشتر دروس این آزمون عملی است.

بیشتر دانش آموزان در این آزمون درجه 4 به بالا یا C به بالا می گیرند. دانش آموزانی که نمره بالای 7 می گیرند، گرید A و A* را کسب می کنند.

در آزمون GCSE از 2 طریق ارزیابی می شود:

  1. بر اساس حروف الفبا. A*, A, B, C, D, E, F
  2. بر اساس اعداد. 9و8و7و6و5و4و3و2و1

دانش آموزان برای گذراندن این دوره نیاز به گرفتن نمره 4 به بالا یا گرید C هستند.

GCSE جزو چهارچوب کیفی کار در سطح بین المللی است. (National Qualification Framework)

کسانی که گرید D-G و یا 3-1 را در این آزمون کسب کرده اند. سطح اول   GCSE را سپری کرده اند. A Level1 Qualification

کسانی که گرید A*-C و یا 4-9 را در این آزمون کسب کرده اند. سطح دوم GCSE را سپری کرده اند. A Level2 Qualification

کسانی که توانسته اند به سطح دوم کیفی دست پیدا کنند در بسیاری از شرکت ها و دانشگاه ها شانس پذیرش دارند.

بعضی از دانش آموزان گریدX  را کسب می کنند. این گرید نشان می دهد که فرد یکسری دروس را گذرانده است و یا یکسری ضعف در دروس عملی گذرانده شده وجود دارد و هنوز فرد به آمادگی مناسب برای کسب رتبه از این آزمون را ندارد. کسانی که گرید X ویا Q به این معنی است که یک بار دیگر این دوره باید گذرانده شود تا فرد به سطح مورد نظر برسد. این نمره را معمولا کسانی که یا مشکلات اخلاقی دارند ویا ضعف در بیان دیدگاه های خود در حوزه مذهب ویا یک موضوع علمی است، اتفاق می افتد.