معرفی کشور روسیه

Russia

معرفی کشور روسیه

روسیه، کشوری که در وسعت وسیعی از شرق اروپا و شمال آسیا امتداد دارد. تاکنون بزرگترین کشور جهان بوده است و تقریباً دو برابر قلمرو کانادا را پوشش می دهد .این منطقه در کل شمال آسیا و سوم شرقی اروپا گسترش یافته و 11 منطقه زمانی را شامل می شود و طیف وسیعی از محیط ها و فرم های زمینی را شامل می شود، از بیابان ها تا زمین های نیمه خشک تا جنگل های عمیق و تندرا قطب شمال . روسیه شامل طولانی ترین رود اروپا ، ولگا ، و بزرگترین دریاچه آن، لادوگا است . روسیه همچنین عمیق ترین دریاچه جهان ، بایکال را در خود جای داده است و این کشور کمترین دمای جهان را در خارج از قطب شمال و جنوب به ثبت رسانده است .

تاریخ کشور روسیه

تهاجمات مغول

سال862

اولین کشور بزرگ اسلاوی شرقی ، کیوان روس ، توسط وایکینگ اولگ نوگورود تاسیس و هدایت می شود اگرچه برخی از مورخان با این حساب اختلاف دارند و کیف 20 سال بعد به پایتخت تبدیل می شود.

 سال 980-1015 

شاهزاده ولادیمیر بزرگ ، که از بت پرستی به مسیحیت ارتدکس تبدیل می شود ، در حالی که دین جدید خود را گسترش می دهد ، بر خاندان روریک حکومت می کند. پسرش ، یاروسلاو حکیم ، از سال 1019-1054 به عنوان شاهزاده بزرگ سلطنت می کند ، قانون مدونی را ایجاد می کند ، و کیف به مرکز سیاست و فرهنگ در شرق اروپا تبدیل می شود.

 سال 1237-1240

حمله مغول به کیوان روس ، شهرهایی از جمله کیف و مسکو را ویران کرد. خان گروه انبوه طلایی تا سال 1480 بر روسیه حکومت می کند.

 سال 1480-1505

ایوان سوم – معروف به ایوان بزرگ – فرمانروایی کرد ، روسیه را از دست مغولان آزاد کرد و حکومت مسکو را تحکیم کرد.

سال 1547-1584

ایوان چهارم – یا ایوان مخوف – اولین تزار روسیه شد. نوه ایوان بزرگ ، قلمرو مسکو را به صربستان گسترش می دهد ، در حالی که با استفاده از حکومت نظامی حکومت وحشت علیه اشراف را برقرار می کند. وی در سال 1584 بر اثر سکته درگذشت.

سلسله رومانوف

سال  1613 

پس از چندین سال ناآرامی ، قحطی ، جنگ داخلی و حملات ، میخائیل رومانوف در 16 سالگی به عنوان تزار تاج گذاری شد و به یک دوره طولانی بی ثباتی پایان داد. سلسله رومانف خواهد کرد که روسیه به مدت سه قرن حکومت کند.

سال  1689-1725

پیتر کبیر تا زمان مرگ خود ، با ساخت پایتختی جدید در سن پترزبورگ ، نوسازی ارتش (و تأسیس نیروی دریایی روسیه) و سازماندهی مجدد دولت ، تا زمان مرگ سلطنت کرد. با معرفی فرهنگ اروپای غربی ، روسیه به یک قدرت جهانی تبدیل می شود.

سال  1796

کاترین دوم یا کاترین بزرگ ، رهبر طولانی ترین زن روسیه ، قدرت را با کودتایی بی خون به دست گرفت و دوران سلطنت او دوران روشنگری روسیه است. سی سال سلطنت وی که قهرمان هنر است ، مرزهای روسیه را نیز گسترش می دهد.

 سال  1853-1856

ناشی از فشار روسیه بر ترکیه و تنش های مذهبی ، امپراتوری عثمانی به همراه نیروهای انگلیس و فرانسه در جنگ کریمه با روسیه و تزار نیکلاس اول می جنگند . روسیه در شکست خود فلج شده است.

 سال  1861

تزار الكساندر دوم با اصلاح اصلاحات خود ، رعیت را از بین برد و به دهقانان اجازه خرید زمین را داد. از دیگر اصلاحات برجسته وی می توان به خدمت سربازی جهانی ، تقویت مرزهای روسیه و ارتقا خودگردانی اشاره کرد. در سال 1867 ، او آلاسکا و جزایر الئوتی را به ایالات متحده می فروشد و با درآمد حاصل از آن گنبدهای کلیسای جامع سنت ایزاک را در سنت پترزبورگ طلاکاری می کند. وی در سال 1881 ترور شد.

سال  1914

روسیه در دفاع از صربستان وارد جنگ جهانی اول علیه اتریش-مجارستان شد.

6و7 نوامبر سال 1917

این خشونت انقلاب روسیه نشانه پایان رومانف سلسله و روسی امپریال قانون، به عنوان بلشویکها به رهبری ولادیمیر لنین ، قدرت و در نهایت تبدیل به حزب کمونیست از اتحاد جماهیر شوروی . در اواخر همان سال جنگ داخلی آغاز شد و ارتش سرخ لنین ادعای پیروزی و تأسیس اتحاد جماهیر شوروی را داشت. لنین تا زمان مرگ در سال 1924 حکومت می کند.

سال  1929-1953

جوزف استالین دیکتاتور می شود ، روسیه را از یک جامعه دهقانی به یک قدرت نظامی و صنعتی می رساند. حکومت توتالیتر وی شامل پاکسازی عظیم وی است که از سال 1934 آغاز شد و در آن حداقل 750،000 نفر برای از بین بردن مخالفت کشته شدند . وی در سال 1953 ، در اثر سکته مغزی درگذشت.

 سال  1939

جنگ جهانی دوم آغاز می شود، و، در توافق با پیمان بین استالین و آدولف هیتلر ، حمله روسیه لهستان، رومانی، استونی، لتونی، لیتوانی و فنلاند. آلمان با حمله به روسیه که سپس به متفقین می پیوندد ، توافق نامه را در سال 1941 می شکند. پیروزی ارتش روسیه در نبرد استالینگراد به عنوان یک نقطه عطف مهم در پایان دادن به جنگ محسوب می شود.

5 مارس، سال 1946

وینستون چرچیل در یک سخنرانی اعلام کرد “پرده ای آهنین به آن طرف قاره نازل شده است” و با گسترش شوروی توسط شوروی در چین ، آسیا و خاورمیانه و خاور نزدیک ، جنگ سرد رشد می کند. در سال 1949 ، شوروی یک بمب هسته ای منفجر کرد و باعث تسریع در مسابقه تسلیحات هسته ای شد.

4 اکتبر ، سال 1957

اتحاد جماهیر شوروی Sputnik I ، اولین ماهواره مصنوعی را که در حدود 98 دقیقه به دور زمین می چرخد ​​و مسابقه فضایی را تحریک می کند ، پرتاب می کند . در سال 1961 ، یوری گاگارین شوروی اولین شخصی است که در فضا پرواز می کند.

اکتبر ، سال 1962

بحران موشکی کوبایی 13 روزه آمریکایی ها را به ترس از جنگ هسته ای با نصب موشک های هسته ای شوروی در کوبا واداشت. نیکیتا خروشچف ، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سرانجام با برداشتن موشک ها موافقت می کند ، در حالی که رئیس جمهور جان اف کندی موافق است که به کوبا حمله نکند و موشک های آمریکا را از ترکیه خارج نکند.

ژوئیه-آگوست 1980

بازی های المپیک تابستانی 1980 در مسکو برگزار می شود که چندین کشور از جمله ایالات متحده در اعتراض به حمله دسامبر 1979 به افغانستان بازی ها را تحریم کردند .

گورباچف ​​اصلاحات را معرفی می کند

11 مارس ، سال 1985

میخائیل گورباچف به عنوان دبیر کل حزب کمونیست و بنابراین ، به طور موثر رهبر روسیه انتخاب شد. تلاش های وی برای اصلاحات شامل پرسترویکا(تجدید ساختار اقتصاد روسیه) ، گلاسنوست (گشودگی بیشتر) و مذاکرات اجلاس سران با رئیس جمهور ایالات متحده رونالد ریگان برای پایان دادن به جنگ سرد است. در سال 1990 ، وی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد ، در همان سال برنده جایزه صلح نوبل به دلیل پایان دادن به جنگ سرد است.

26 آپریل ،سال 1986

فاجعه چرنوبیل ، بدترین حادثه هسته ای جهان ، در کارخانه هسته ای چرنوبیل نزدیک کیف در اوکراین اتفاق افتاد. در نتیجه هزاران مرگ و 70 هزار مورد مسمومیت شدید ، شعاع 18 مایل اطراف گیاه (و دیگر تقریباً 150،000 نفر در آن زندگی نمی کنند) ، برای حدود 150 سال غیرقابل زنده خواهد ماند.

12 ژوئن ، سال 1991

بوریس یلتسین با اصرار به دموکراسی در اولین انتخابات محبوب ریاست جمهوری روسیه پیروز شد.

اتحاد جماهیر شوروی سقوط می کند

25 دسامبر ، سال 1991

به دنبال کودتای ناموفق حزب کمونیست ، اتحاد جماهیر شوروی منحل شد و گورباچف ​​استعفا داد. با اوکراین و بلاروس ، روسیه مشترک المنافع کشورهای مستقل را تشکیل می دهد که سرانجام اکثر جمهوری های شوروی سابق به آن ملحق می شوند. یلتسین شروع به برداشتن كنترل ها و اصلاحات قیمت های تحمیل شده توسط كمونیست ها كرد و در سال 1993 ، پیمان START II را امضا كرد ، كه متعهد به قطع سلاح های هسته ای بود. وی در سال 1996 مجدداً پیروز انتخابات شد ، اما در سال 1999 استعفا داد و از نامزد ولادیمیر پوتین ، مأمور سابق KGB ، به عنوان سرپرست خود ، نام برد.

دسامبر ، سال 1994

سربازان روسی برای جلوگیری از جنبش استقلال به جمهوری جداشده چچن وارد شدند. در جنگ 20 ماهه که با توافق سازش به پایان می رسد ، حداکثر 100000 نفر کشته شده اند. شورشیان چچنی به مبارزات خود برای استقلال ادامه می دهند ، گاهی اوقات از طریق اقدامات تروریستی در روسیه.

26 مارس، سال 2000

ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد و در سال 2004 با كلیسای كلیك دوباره انتخاب شد. به دلیل محدودیت های دوره ، وی در سال 2008 ، هنگامی كه دیمیتری مدودف ، حامی خود را انتخاب كرد ، سمت خود را ترك كرد و به عنوان نخست وزیر خود خدمت می كند. سپس پوتین در سال 2012 مجدداً به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.

23 اکتبر ، سال 2002

حدود 50 شورشی چچنی با هجوم به یک تئاتر مسکو ، در طی یک نمایش فروخته شده از یک موزیکال محبوب ، 700 نفر را به گروگان گرفتند. پس از یک درگیری 57 ساعته ، با حمله نیروهای روسی به ساختمان ، بیشتر شورشیان و حدود 120 گروگان کشته می شوند.

25 ژوئیه ، سال 2016

FBI تحقیق در مورد هک احتمالی روسی سیستم رایانه ای کمیته ملی دموکرات را اعلام کرد. همچنین تحقیقات و گزارش ها در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا برای کمک به دونالد ترامپ منتشر شده است . پوتین در انتخابات دیگری در سال 2018 پیروز شد و شش سال دیگر سوگند یاد کرد.

 • جغرافیا

روسیه، بزرگترین کشور در جهان است و یک دهم از مساحت های این کره خاکی رو اشغال کرده است این منطقه 11 منطقه زمانی را در دو قاره (اروپا و آسیا) طی می کند و دارای سواحل در سه اقیانوس (اقیانوس اطلس ، اقیانوس آرام و قطب شمال) است.

چشم انداز روسیه از کویر تا خط ساحلی منجمد ، کوه های بلند تا باتلاق های غول پیکر متفاوت است. بیشتر روسیه از دشتهای نورد و بی درخت به نام استپ تشکیل شده است. سیبری که سه چهارم روسیه را اشغال می کند ، تحت سلطه جنگل های کاج پراکنده به نام تایگاس است.روسیه حدود 100000 رودخانه دارد ، که اکثر این رود هارا ،رود های عمیق و پهناور تشکیل می‌دهند

و همچنین این کشور دارای دریاچه هاو یخچال های زیادی است، از جمله دو دریاچه بزرگ اروپا: لادوگا و وانگا. دریاچه بایکال در سیبری بیش از هر دریاچه روی زمین حاوی آب است.

 • فرهنگ

فرهنگ منحصر به فرد و پر جنب و جوش روسیه ، همانند کشور خود ، از تعامل پیچیده ای از مواد فرهنگی بومی اسلاو و استقراض از طیف گسترده ای از فرهنگ های بیگانه توسعه یافت . در دوره کیوان ( حدود 10  و 13 قرن) ، مردم عمدتا از فرهنگ بیزانس ارتدکس شرقی بود . در طول دوره مسکویت( حدود قرن 14-17) ، لایه های فرهنگی اسلاوی و بیزانس با تأثیرات آسیایی که توسط انبوه مغول انجام می شد ، غنی و اصلاح شدند. سرانجام ، در دوره مدرن (از قرن 18) ، میراث فرهنگی اروپای غربی به دیگ ذوب روسیه اضافه شد

دوره کیوان

اگرچه بسیاری از آثار فرهنگ اسلاوی که در سرزمین های ایران وجود داشته است اما کیوان روس فراتر از مسیحیت خود دوام آورد (که به گفته روزنامه روسی در مقدمه سال 988 اتفاق افتاد ) ، سیستم فرهنگی که زندگی اسلاوهای اولیه را سازماندهی می کرد ، دور از درک است. با این وجود ، از قرن دهم ، مطالب کافی برای ارائه پرتره دقیق از زندگی فرهنگی روسیه قدیم باقی مانده است. فرهنگ عالی در کیوان روس اصولاً کلیسایی بود . سواد گسترده نبود و ترکیب هنری تقریباً منحصراً توسط راهبان انجام می شد. اولین آثار منتشر شده ادبی ترجمه از یونانی به اسلاوی کلیسای قدیم ( گویش اسلاوی جنوبی( بوددر این دوره به اندازه کافی نزدیک به روسی قدیم بود که قابل درک باشد). با این حال ، در قرن یازدهم ، راهبان در حال تولید آثار اصلی (بر اساس مدل های بیزانس) بودند ، در درجه اول جواهرات ، تواریخ تاریخی و تشریفات. حداقل یک اثر عالی سکولار نیز تولید شد: حماسه آواز کمپین ایگور ، که مربوط به اواخر قرن دوازدهم است و توصیف یک لشکرکشی نافرجام علیه پولوتسی همسایه است. شواهدی نیز وجود دارد (در وهله اول به شکل سوابق کلیسایی در مورد سرکوب) یک فرهنگ مردمی پررونق مبتنی بر سنت های قبل از مسیحیت با محوریت برداشت ، ازدواج ، تولد و مناسک مرگ است. مهمترین جنبه های فرهنگ کیوان برای توسعه فرهنگ مدرن روسیه جنبه ادبی یا فولکلوریک نداشت بلکه بیشتر جنبه هنری و معماری داشت. حکام اولیه اسلاو ، تقوای دینی خود را ابراز داشتند و ثروت خود را از طریق ساختن کلیساهای سنگی ، ابتدا به سبک بیزانس (مانند کلیسای جامع سنت سوفیا در قرن یازدهم ، که هنوز در کیف است) به نمایش گذاشتند.، اوکراین) و بعداً به سبک متمایز روسی (که امروزه به بهترین شکل در کلیساهای شهر ولادیمیر و شرق مسکو حفظ می شود). فضای داخلی بسیاری از این کلیساها با نقاشی های دیواری و شمایل تزئین شده است.

دوره مسکویت

حملات مغول (تاتار) در اوایل قرن سیزدهم روسیه کیوان را نابود کرد. زمانی که زندگی سیاسی و فرهنگی روسیه در قرن 14 بهبود یافت ، مرکز جدیدی بوجود آمد: مسکووی (مسکو). پیوستگی با كیف توسط كلیسای ارتدكس فراهم شد كه در دوره سلطه تاتارها به عنوان چراغ راه زندگی ملی عمل كرده بود و در قرن 17 نیز نقش اصلی را در فرهنگ روسیه ایفا می كرد. در نتیجه ، توسعه فرهنگی روسیه در دوره مسکویت کاملاً متفاوت از اروپای غربی بود که در این زمان سکولار شدن جامعه و کشف مجدد میراث فرهنگی کلاسیک را که مشخصه رنسانس بود ، تجربه می کرد . در ابتدا ژانرهای ادبی کسانی که برای نویسندگان مسکو کار می کردند همان کسانی بودند که در کیف تسلط داشتند. با این حال ، برجسته ترین بناهای ادبی دوره مسکویت ، شبیه هیچ چیز قبلی نیست. مکاتبات بین تزارایوان چهارم (ایوان مخوف) وآندری میخائیلوویچ ، شاهزاده کوربسکی در دهه های 1560 و 70 به خصوص قابل توجه است. کوربسکی ، ژنرال سابق ارتش ایوان ، به لهستان عزیمت کرد و از آنجا نامه انتقاد از رژیم تزار را فرستاد . ایوان انتقادات تند در پاسخ هر دو عبارت فوق العاده از غرور خشم و تورهای ادبی دو نیروی که ترکیب بالاترین سبک مسکوویت نوشتن آرمانی  (hagiographic)  با مختصر و مفید و حملات مبتذل در دشمن خود می باشد. از لحاظ سبک ، به همان نسبت پر جنب و جوش اولین زندگینامه در مقیاس کامل در ادبیات روسیه ، اسقف اعظم آوواکوم استزندگی اسقف اعظم آوواكوم ، به قلم خودش  حدود سال های 1675 – 1672 .پهمانند دوره کیوان ، مهمترین دستاوردهای فرهنگی مسکووی در هنرهای تجسمی و معماری بود تا ادبیات. مدرسه مسکو ازنقاشی آیکون استادان بزرگی تولید کرد که در میان آنها دیونیزی وآندری روبلیوف (که تثلیث عهد عتیق ، که اکنون در گالری نگارخانه ترتیاکوف مسکو واقع شده است، در میان احترام ترین آیکون های نقاشی شده است) معماران روسی به طراحی و ساخت کلیساهای چشمگیر ، از جمله جشن های بزرگ ، ادامه دادندکلیسای جامع مقدس ریحان در میدان سرخ مسکو . سنت باسیل که به مناسبت بزرگداشت تصرف روسیه در کازار ، پایتخت تاتار ساخته شده ، نمونه کاملی از تلاقی جریان های فرهنگی بیزانس و آسیا است که مشخصه فرهنگ مسکو است.

ظهور فرهنگ مدرن روسیه

چرخش تدریجی روسیه به سمت اروپای غربی که از قرن 17 آغاز شد ، منجر به تغییر جهت تقریباً کامل منافع روسیه در زمان سلطنت شد. پیتر اول (1682–1725). اگرچه پیتر (معروف به پیتر بزرگ) علاقه خاصی به سوالات فرهنگی نداشت ، هجوم اندیشه های غربی (که با فناوری بسیار جذاب پیتر همراه بود) و تضعیف کلیسای ارتدکس منجر به تجدید حیات فرهنگی در دوره جانشینان وی شد.

در اواخر دهه 1730 شاعرانمیخائیل لومونوسوف وواسیلی تریدیاکوفسکی اصلاحاتی به اندازه اصلاحات پیتر انجام داد. آنها با اقتباس از متن هجایی آلمانی به روسی ، آنها سیستم متره های “کلاسیک” را که در شعر روسی تا امروز حاکم است ، توسعه دادند. در دهه 1740 ، به تقلید از نئوکلاسیسیسم فرانسه ،الكساندر سوماروكف اولین تراژدی های صحنه ای روسیه را نوشت. در این دوره از قرن، نویسندگان روسی جذب تمام ژانرهای اروپا؛ اگرچه بسیاری از کارهای آنها مشتق بود ، کمدی هایدنیس فونیزین و قصیده های مهم و باشکوه گاوریلا درژاوین اصیل بودند و بخشی از میراث فرهنگی فعال روسیه باقی مانده اند. داستان نثر در پایان قرن در آثار احساساتی ظاهر شدنیکولای کارامزین . در آغاز قرن نوزدهم ، پس از یک کارآموزی فرهنگی 75 ساله در اروپا ، روسیه یک زبان ادبی سکولار انعطاف پذیر را توسعه داده بود ، از اشکال ادبی مدرن غربی تسلط داشت و آماده تولید یک اثر کاملاً اصیل فرهنگی بود.

جاذبه های گردشگری

راه آهن ترانس سیبری

خط آهن کلاسیک ترانس سیبری که بخشی از طولانی ترین سیستم راه آهن در جهان است ، از مسکو به ولادیووستوک ، شهری در نزدیکی مرزهای روسیه با چین و کره شمالی می رسد. این خط در سال 1891 توسط تزار الكساندر سوم آغاز شد و توسط پسرش تزار نیكولاس دوم در سال 1916 به پایان رسید ، این خط به عنوان مسیر تزارها شناخته می شود. بیشتر مسافران از قطار به عنوان محل اقامت شبانه از یک مقصد به مقصد دیگر استفاده می کنند. این قطار دارای خواب های درجه یک ، دوم و سوم است که بعضی از آنها حمام و دوش اختصاصی دارند.

کوه البروس

کوه البروس در رشته کوه قفقاز در جنوب روسیه واقع شده است. با 5،642 متر (18،510 فوت) ، البروس به عنوان یکی از هفت قله ، بالاترین قله ها در هر هفت قاره سیاره قرار دارد ، کوهنوردان باتجربه و تازه کار را به خود جلب می کند. در حالی که این کوه از آتشفشان تشکیل شده است ، اما خاموش است و هیچ فوران در آن ثبت نشده است. یک سیستم تله کابین می تواند بازدید کنندگان را تا 3800 متر (12،500 فوت) برساند و صعودها را به قله تسهیل کند.

دره آبفشان ها

واقع در شبه جزیره کامچاتکا در شرق کشور روسیه ، دره آبفشان ها دومین میدان آبفشان بزرگ در جهان است. دره آبفشان ها در سال 1941 توسط دانشمند محلی تاتیانا اوستینوا کشف شد. از آن زمان به یک جاذبه گردشگری محبوب در کامچاتکا تبدیل شد و علاقه بسیاری از دانشمندان و گردشگران را به خود جلب می کند.

جزیره کیزی

جزیره کیجی در کارلیا ، منطقه ای در شمال غربی روسیه که با فنلاند و دریای سفید هم مرز است ، واقع شده است و به دلیل موزه فضای باز باورنکردنی شهرت دارد. کارلیایی ها از قرن سیزدهم میلادی در این منطقه زندگی می کنند و در میان فرهنگ های شرق و غرب شکسته شده اند. مجموعه این موزه شامل کلیسای تغییر شکل ناجی ما با ارتفاع 120 فوت است ، ساختاری که با 22 گنبد مشهور شده است. از دیگر جاذبه های گردشگری ده ها خانه چوبی ، آسیاب بادی ، نمازخانه و انبار است. فرهنگ دهقانان با تظاهرات صنایع دستی و گروه های مردمی نشان داده می شود.

کلیسای جامع سنت سوفیا ، نووگورود

کلیسای جامع سنت سوفیا که در نووگورود ، قدیمی ترین شهر روسیه واقع شده است ، در محوطه کرملین این شهر واقع شده است. این کلیسای جامع با ارتفاع 125 فوت و تزیین پنج گنبد دیدنی ، قدیمی ترین ساختمان کلیسا در روسیه است. کلیسای جامع سنت سوفیا مجموعه ای از آثار مذهبی باستان ، از جمله مادر خدا از نشانه ، نمادی است که افسانه می گوید نوگورود را از حمله در سال 1169 نجات داد. سه دروازه مشهور منبت کاری شده کلیسای جامع نیز به قرن 12 برمی گردد.

دریاچه بایکال

بسیاری از مسافران راه آهن ترانس سیبری برنامه هایی را برای توقف در دریاچه بایكال ، عمیق ترین و قدیمی ترین دریاچه روی زمین تنظیم می كنند. دریاچه بایکال حدود 20 درصد از آب شیرین جهان را در خود جای داده است. این دریاچه که در سیبری واقع شده است ، با رشته کوههایی احاطه شده است. این دریاچه یکی از واضح ترین دریاچه های جهان محسوب می شود. دریاچه بایکال که به مروارید سیبری معروف است ، محل اقامتگاه های متعددی است و این منطقه را به مکانی محبوب برای تعطیلات تبدیل کرده است.

سوزدال

سوزدال که زمانی پایتخت چندین مملکت روسیه بود ، نگین “انگشتر طلای” روسیه است ، شهرهای باستانی که این کشور به عنوان موزه های زنده گذشته فرهنگی روسیه حفظ کرده است. کسانی که می خواهند بهترین معماری تاریخی روسیه ، پر از کرملین ها ، کلیساهای جامع و صومعه های دارای گنبد پیاز را تجربه کنند ، آن را در سوزدال پیدا می کنند. با قدمت 1024 ، کل شهر مانند یک موزه بزرگ در فضای باز است که بازدیدکنندگان را به گذشته منتقل می کند.

کرملین مسکو

کرملین برای هر کسی که از مسکو بازدید می کند باید یک جاذبه دیدنی باشد. این محفظه دیواری که محل استقرار دفاتر برتر دولتی کشور است ، همچنین چهار کلیسای جامع ساخته شده در قرن 15 و 16 و همچنین چندین موزه برجسته را در خود جای داده است. زمین های 250 جریب شامل اسلحه خانه ، پر از گنجینه های سلطنتی گذشته ، و نمایشگاه صندوق های الماس ، مجموعه ای از جواهرات است که شامل یک الماس 190 عیار به کاترین بزرگ است.

موزه ارمیتاژ

موزه ارمیتاژ در سن پترزبورگ ، موزه ارمیتاژ در سن پترزبورگ ، در سال 1764 تاسیس شد ، موزه عظیم هنر و فرهنگ است که برجسته ترین مجموعه ای از بیش از 3 میلیون مورد را در سراسر جهان نشان می دهد. این مجموعه ها یک مجموعه بزرگ از شش ساختمان تاریخی از جمله کاخ زمستان ، محل اقامت سابق امپراطورهای روسیه را اشغال کرده است.

کلیسای جامع سنت ریحان

کلیسای جامع سنت باسیل که بین سال های 1554 و 1561 ساخته شده و در قلب مسکو واقع شده است ، از برترین جاذبه های گردشگری در روسیه بوده است. این آثار داخلی ساختمان نیست که بازدید کننده را به خود جلب می کند ، بلکه معماری متمایز کلیسای جامع است. این معماری کاملاً شعله ور و شبیه شعله ی آتش ساخته شده است و نه تنها مربوط به دوره ای است که در آن ساخته شده بلکه مربوط به دوره های بعدی است. هیچ ساختار دیگری مانند کلیسای جامع سنت باسیل روی زمین وجود ندارد.

روسیه ، بزرگترین کشور جهان ، تجربه گسترده ای از سفر را از کوهپیمایی در دامنه کوه های یخچال گرفته تا قدم زدن در امتداد خط ساحلی قدیمی ترین دریاچه زمین ارائه می دهد. اماکن تاریخی و فعالیت های فرهنگی در شهرهای بزرگ کشور نیز بسیار زیاد است ، چه در حال کاوش در محوطه کرملین مسکو باشید و چه در سرگردان در دامنه های مغولستان ، سفر به روسیه یک ماجراجویی است که خیلی زود فراموش نمی شود. این جاذبه های برتر گردشگران در روسیه می توانند یک سفر بزرگ روسی را برای یک سفر به یاد ماندنی القا کنند.

اقتصاد

جمهوری روسیه به دلیل وسعت زیاد و منابع طبیعی فراوان ، نقشی برجسته در اقتصاد اتحاد جماهیر شوروی داشت . در دهه های اول رژیم شوروی ، این منابع پیشرفتهای اقتصادی بزرگی را ممکن ساختند ، از جمله توسعه سریع معدن ، متالورژی و مهندسی سنگین ، گسترش شبکه راه آهن و افزایش گسترده تأمین انرژی. در دهه 1960 ، مرحله دوم توسعه صنعتی شوروی تأثیر ویژه ای بر جمهوری روسیه گذاشت. علاوه بر رشد بیشتر در صنایع تاسیس شده – به ویژه در تولید نفت ، گاز و برق و در صنایع شیمیایی – تنوع چشمگیری در تولیدات صنعتی وجود داشت ، از جمله گسترش محدود کالاهای مصرفی. در سالهای قبل ازبا این وجود ، انحلال اتحاد جماهیر شوروی ، اقتصاد روسیه و کل کشور رو به زوال بود و آمارهای رسمی ناکارآمدی های صنعتی را پوشانده بود.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، دولت روسیه اجرا یک سری از اصلاحات رادیکال طراحی شده برای تبدیل اقتصاد از یک کد با برنامه ریزی متمرکز و به یک بر اساس کنترلاصول سرمایه داری .

اجزاء مولفه های اصلی اصلاحات شامل ایجادسرمایه گذاری های خصوصی و تجاری صنعتی (با استفاده از سرمایه گذاری خارجی و روسی) و خصوصی سازی شرکت های دولتی. برای تشویق خصوصی سازی ، دولت بنهایی به شهروندان روسی اعطا کرد که به آنها امکان خرید سهام شرکتهای خصوصی را می داد ، اگرچه این کوپنها عموماً به صورت نقدی فروخته می شدند و توسط کارآفرینان جمع می شدند . یک سیستم بورس کالا و کالا نیز ایجاد شد.

روند خصوصی سازی به کندی انجام شد و بسیاری از شرکت ها – به ویژه در صنایع سنگین – تحت مالکیت دولت باقی ماندند. علاوه بر این ، بحث قابل توجهی در مورد خرید و فروش زمین وجود داشت. در سال 2001 دولت فروش زمین را قانونی اعلام کرد ، اگرچه این کار را فقط برای مسکن شهری و املاک و مستغلات صنعتی انجام داد – که در مجموع فقط بخش کوچکی از مساحت روسیه را تشکیل می داد. در آغاز قرن بیست و یکم ، قوانین مشابهی نیز برای مناطق روستایی و کشاورزی مورد بحث بود. اگرچه مالکیت خصوصی کامل زمین در قانون اساسی 1993 پیش بینی شده است ، اما این روش هنوز عملی نشده است. به عنوان یک نتیجه از تاخیر در اجرای اصلاحات ساختاری، تبدیل به کشاورزی مبتنی بر بازار کند به قدیمی، آشنا بود، به عنوان بسیاری از چسبیده جمعی سیستم.

اصلاحاتی که از دهه 1990 آغاز شد ، مشکلات عدیده ای را برای یک شهروند متوسط ​​روسیه به وجود آورد. در دهه پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی ، اقتصاد روسیه بیش از دو پنجم منقبض شد. پولی سیستم به هم ریخته بود: حذف کنترل قیمت باعث تشدید بزرگ در تورم و قیمت ها؛ ارزش روبل، ارز کشور سقوط کرد و درآمد واقعی به طرز چشمگیری کاهش یافت. شرایط از اواسط دهه 1990 بهبود یافت ، اما بهبود در سال 1998 به دلیل یک بحران شدید مالی متوقف شد ، که باعث شد دولت به شدت ارزش روبل را کاهش دهد. بانک های زیادی ورشکسته شدند و میلیون ها شهروند پس انداز زندگی خود را از دست دادند. تدریجا اقدامات اصلاحی اجرا شد. به عنوان مثال ، صدور مجوز برای بانک های خصوصی سختگیرانه تر شد و دولت با فرار مالیاتی که از زمان اجرای اصلاحات اقتصادی بیداد می کرد ، سرکوب کرد. برای تأمین رشد تجارت ، مالیات شرکتهای متوسط ​​و کوچک تعدیل شد و دولت شروع به ارائه مشوقهایی برای سرمایه گذاری مجدد سود در اقتصاد داخلی کرد. در اوایل قرن 21 ، اقدامات شروع به تأثیر مثبت بر اقتصاد روسیه ،که علائم بهبودی و رشد پایدار را نشان می داد. درآمد مداوم حاصل از صادرات نفت اجازه سرمایه گذاری در کارخانه ها را می دهد و ارز کاهش یافته باعث رقابت کالاهای روسیه در بازارهای بین المللی می شودبازار .

در سال های پس از اتحاد جماهیر شوروی ، سرمایه گذاری مستقیم خارجی مورد تشویق قرار گرفت ، اما با شرایط نامساعد ، از جمله مداخله دولت در صنعت ، فساد و ضعف در قانون ، محدود شد . افزایش خشونت توسط سندیکاهای جرایم سازمان یافته به مانع از سرمایه گذاری غرب منجر شده است ، و اگرچه فعالیت این گروه ها در اوایل قرن 21 کاهش یافته بود ، اما باز هم موانع جدی برای تجارت غربی و روسیه به وجود آورد. سرمایه گذاری شرکت های غیرروسی نیز با اقداماتی که دولت روسیه برای افزایش مالکیت دولت در صنایع مختلف از جمله نفت و گاز ، هواپیمایی و ساخت اتومبیل انجام داد ، دلسرد شد.

علاوه بر مشکلاتی که این کشور در تلاش برای بازسازی اقتصاد با آن روبرو بود ، روسیه در دوره اتحاد جماهیر شوروی مورد تخریب جدی محیط زیست قرار گرفت که دامنه کامل آن فقط در دهه 1990 آشکار شد. بارزترین جنبه های این وضعیت – از جمله حادثه چرنوبیل در یک نیروگاه هسته ای در اوکراین در سال 1986 ، آلودگی گسترده صنعتی ، و کاهش شدید حجم دریای آرال در نتیجه انحراف ورودی – فقط چند دهه از علائم آن بود. بهره برداری بی رویه از منابع این نگرانی های زیست محیطی بار دیگری را بر دوش ساختار اقتصادی روسیه که از قبل تحت فشار قرار گرفته بود ، تحمیل کرد.

بنیان اقتصادی کشور خود مانند آنچه در دوره اتحاد جماهیر شوروی ایجاد شده بود ، باقی ماند. برای اهداف توصیف ، مراجعه به مجموعه رسمی 11 منطقه اقتصادی سنتی که روسیه به آنها تقسیم شده است ، راحت است (اگرچه مناطق فدرال ایجاد شده در سال 2000 شروع به جایگزینی مناطق سنتی اقتصادی برای اهداف آماری کرده اند). در اروپا این مناطق شمال ، شمال غربی ، مرکزی ، ولگا-ویاتکا ، مرکز سیاه زمین ، قفقاز شمالی ، ولگا و اورال هستند و در آسیا سیبری غربی ، سیبری شرقی و خاور دور هستند.

سیاست

سیاست دوران اتحاد جماهیر شوروی استبدادی و قابل پیش بینی بود. حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی تحت سلطه روند سیاسی و انتخابات صرفا تشریفاتی بود، با رای دهندگان انتخاب بین آزادانه احزاب سیاسی رقیب مجاز نیست. اصلاحات سیاسی در دهه های 1980 و 90 آزادی بیشتری به همراه داشت ، اما همچنین باعث شکل گیری صدها سازمان سیاسی و احزاب شد. با وجود بسیاری از احزاب و اختلاف نظر گسترده درباره سرعت و جهت اصلاحات ، انتخابات روسیه با بی ثباتی مشخص شده است. اگرچه احزاب اصلاح گرا در اوایل دهه 1990 پیروزی هایی کسب کردند ، اما نهادهایی مانند ارتش و سرویس های اطلاعاتی همچنان نفوذ قابل توجهی داشتند و بسیاری از دیوان سالاران در برابر تغییر بسیار مقاوم بودند. برخی از احزاب سیاسی که در زمان استقلال روسیه حمایت گسترده ای داشتند در آغاز قرن بیست و یکم در معرض نابودی قرار گرفتند و برخی از ائتلاف ها فقط به دلیل جذابیت یک رهبر کاریزماتیک منفرد شکل گرفتند . بر خلاف سال 1995 ، زمانی که 43 حزب سیاسی با هم رقابت کردند ، فقط 26 حزب در انتخابات 1999 شرکت کردند. قانونی که تحت رژیم پوتین وضع شده است ، با الزام داشتن حداقل 10 هزار عضو و دفاتر ثبت شده در حداقل نیمی از مناطق روسیه برای رقابت در انتخابات ملی ، سعی در کاهش بیشتر تعداد احزاب سیاسی دارد . در انتخابات قانونگذاری سال 2011 ، فقط چهار حزب رأی کافی برای نمایندگی در دومای دولت را بدست آوردند .

همه شهروندان حداقل 18 سال مجاز به رای دادن هستند. انتخابات ریاست جمهوری در دو دور رقابت می شود. اگر هیچ کاندیدایی در دور اول اکثریت را کسب نکند ، بین دو نامزد برتر دور دوم وجود دارد. برای انتخابات دومای دولتی ، رأی دهندگان برای یک حزب و یک نماینده از یک منطقه یک عضو آرا جداگانه می اندازند. نیمی از کرسی های دومای دولتی براساس آرا حزب تخصیص داده می شود ، و همه احزاب حداقل 5 درصد از آرا  ملی را به طور متناسب با تضمین نمایندگی کسب می کنند و نیمی از طریق مسابقات منطقه ای یک عضو. هر فرماندار منطقه ای و رئیس هر مجمع منطقه ای یک عضو را برای خدمت در شورای فدراسیون منصوب می کنند.

چندین حزب سیاسی که در دهه 1990 تشکیل شدند تأثیر قابل توجهی داشتند. علی رغم انحلال حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی و نابودی عمومی کمونیسم ،حزب کمونیست فدراسیون روسیه به عنوان یک نیروی اصلی سیاسی ظهور کرد. در واقع، در دو سال 1996 و 2000 رهبر حزب کمونیست دوم در انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید، و در سال 2000 آن مشروط در دوما بزرگترین بود (هر چند حزب دور دوم در سال 2003 بود). فوق ملی گرایانه و بیگانه هراسی حزب لیبرال دموکرات (LDP) در اوایل دهه 1990 سرمایه خود را از خستگی و ترس مردم ایجاد کرد. به رهبری ولادیمیر ژیرینوفسکی، که در انتخابات ریاست جمهوری سال 1991 سوم شد ، LDP  بیش از یک پنجم آرا و 64 کرسی در انتخابات دومای دولتی در سال 1993 را به دست آورد. اما در پایان دهه ، حمایت از حزب به طور چشمگیری کاهش یافته بود. هنگامی که تقریباً یک هشتم آرا را به دست آورد ، حمایت آن کمی صعود کرد. در طول دهه 1990 ، دولت یلتسین از نظر چشمگیری از نظر مردم روسیه مطلوب نبود. یلتسین برای تأمین حمایت قانونی از سیاستهای خود ، تشكیل حزب خانه ما روسیه است در 1995 و حزب وحدت در 1999 تشویق كرد. هر دو حزب در انتخابات پارلمانی پشت حزب کمونیست قرار گرفتند. احزاب حامی لیبرال ترین سیاست ها ، مانند حزب یابلوکو (سیب) گریگوری یاولینسکی ، خود را قادر به تأمین پایگاه محکم خارج از روشنفکران نمی دانند.یکی از جذاب ترین احزاب که در دهه 1990 تشکیل شد ، حزب بودحزب زنان روسیه ، که 8 درصد آرا را در انتخابات دومای دولتی 1993 به دست آورد ، اگرچه سطح حمایت از آن در پایان دهه حدود سه چهارم کاهش یافته بود. در سال 2001 تعدادی از احزاب با هم ادغام شدند و حزب طرفدار پوتین روسیه متحد را تشکیل دادند. از سال 2003 ، این بلوک بیشترین تعداد کرسی ها را در دومای دولتی داشت.

در دوران اتحاد جماهیر شوروی زنان نقش برجسته ای در سیاست داشتند. کنگره نمایندگان مردم شوروی مورد نیاز است که زنان را تشکیل می دهند حداقل یک سوم از کل اعضا. سهمیه ها متعاقباً پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی برداشته شد و نمایندگی زنان در اواسط دهه 1990 به طور چشمگیری کاهش یافت و به 10 درصد در دومای دولتی و 5 درصد در شورای فدراسیون رسید.

در سال 2005 الف اتاق خلق تاسیس شد تا به عنوان یک هیئت مشورتی برای جامعه مدنی روسیه خدمت کند . ملغمه ای از مقامات به سبک شوروی (رئیس جمهور پوتین بر تأیید اعضای اولیه نظارت داشت) ، این امر پشتیبانی بیشتری را از ریاست جمهوری اضافه کرد.

دین

اگرچه اختلافات قومی در روسیه مدتهاست که دارای یک عنصر مذهبی است ، اما موقعیت سازمانهای مذهبی و طرفداران فردی آنها با توجه به شرایط سیاسی متفاوت است. در قرن 10 شاهزاده ولادیمیر من ، که توسط مبلغان از تبدیل شد بیزانس ، به تصویب رسید مسیحیت را به عنوان دین رسمی برای روسیه و برای نزدیک به 1000 سال پس از آن کلیسای روسیه ارتدوکس بود کشورنهاد مذهبی غالب. پس از به قدرت رسیدن کمونیست ها در سال 1917 ، نهادهای مذهبی آسیب دیدند.

این کلیسا مجبور به غصب بیشتر اموال خود شد و بسیاری از راهبان از صومعه های خود بیرون رانده شدند. قانون اساسی اتحاد جماهیر شوروی سابق آزادی مذهبی را به طور اسمی تضمین می کرد ، اما فعالیت های مذهبی بسیار محدود بود و عضویت در سازمان های مذهبی با عضویت در حزب کمونیست ناسازگار تلقی می شد. بنابراین ، شغل آزاد اعتقادی دینی مانعی برای پیشرفت فردی بود. بیان بازتر ازاعتقادات مسیحی در طول جنگ جهانی دوم مجاز بود ، زمانی که دولت خواستار حمایت مسیحیان و یهودیان در مبارزه با فاشیسم بود ، اما با پایان جنگ محدودیت ها دوباره اعمال شد. در دهه 1980 ، تحت رژیم اصلاح طلب میخائیل گورباچف ،  (“سیاست گشودگی”) اعلام شد ، که اجازه می دهد تحمل بیشتری برای عمل آزادانه دین داشته باشد. انحلال اتحاد جماهیر شوروی متعاقباً آزادی مذهبی را به واقعیت تبدیل کرد و آشکار ساخت که بخشهای زیادی از مردم به اعمال عقاید گوناگون ادامه داده اند.

در واقع ، ملی گرایان روسی که از دهه 1990 ظهور کردند ، این موارد را شناسایی کردندکلیسای ارتدکس روسیه به عنوان یکی از عناصر اصلی فرهنگ روسیه .طی دهه 1990 روسیه رشد منفی جمعیت را تجربه کرد. دلایل اصلی این امر کاهش نرخ باروری )به ویژه روس های بومی) مشابه ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپای غربی بود. همچنین از اوایل دهه 1990 میلادی ، کاهش چشمگیر امید به زندگی ، به دلیل عدم کفایت در سیستم مراقبت های بهداشتی و تغذیه نامناسب رخ داده است. بالا بودن میزان استعمال دخانیات و اعتیاد به الکل و آلودگی محیط زیست نیز از عوامل موثر در این زمینه بودند.

کاهش امید به زندگی در مردان بیشتر دیده می شود و منجر به شکاف فزاینده ای بین تعداد زنان و مردان در کشور می شود. نرخ بالاتر افزایش طبیعی (رشد جمعیت ناشی از تولد بیشتر از مرگ و میر) در میان برخی از گروه های اقلیت ، به ویژه کسانی که دارای پیشینه اسلامی هستند ، ادامه دارد. مهاجرت از بخش اروپا به سیبری تا دهه 1990 دلیل اصلی تغییرات منطقه ای در نرخ رشد جمعیت بود. به عنوان مثال ، در دهه 1980 ، زمانی که جمعیت روسیه حدود 7 درصد افزایش یافت ، رشد در بیشتر سیبری از 15 درصد فراتر رفت اما در مناطقی از غرب روسیه کمتر از 2 درصد بود. در طول دهه 1990 ، با این وجود ، سیبری شرقی (حداقل طبق آمار رسمی) با کاهش چشمگیر جمعیت مواجه شد ، نتیجه مهاجرت های قابل توجه ناشی از انصراف از یارانه های سنگین دولت ،که به شدت به آن وابسته بود.

نرخ زاد و ولد روسیه که مدتهاست کاهش می یابد ، منجر به پیر شدن تدریجی جمعیت شده است. به عنوان مثال ، در اوایل قرن 21 ، تقریباً یک ششم جمعیت روسیه زیر 15 سال بود ، در حالی که نسبت افراد 60 سال به بالا از یک پنجم بالاتر بود. نسبت كودكان به طور كلي بيشتر و افراد مسن كمتر در ميان گروه هاي قومي غير روسي بود كه ميزان زاد و ولد را تا حدودي بالاتر نگه داشته اند. سالخوردگی جمعیت و کاهش نرخ باروری بسیاری از محققان جمعیت شناسی را وادار به پیش بینی کمبود نیروی کار درازمدت کرد.

صنعت

در حال حاضر روسیه از صنایع رقابتی زیر تشکیل شده است: نفت و گاز ، معدن ، فرآوری سنگهای قیمتی و فلزات ، هواپیما سازی ، تولید هوا فضا ، ساخت سلاح و ماشین آلات نظامی ، مهندسی برق ، تولید کاغذ و کاغذ ، صنعت خودرو ، حمل و نقل ، جاده و جاده صنایع تولید ماشین آلات کشاورزی ، صنایع سبک و مواد غذایی.

ساخت ماشین آلات

ماشین سازی صنعت پیشرو در روسیه است که بیشتر در مسکو ، سن پترزبورگ ، اورال ، منطقه ولگا و سیبری غربی متمرکز شده است. این تجهیزات و ماشین آلات سایر صنایع را فراهم می کند. سهم ماشین سازی در اقتصاد روسیه تقریباً 30٪ است. صنایع ماشین سازی ساختاری کاملاً پیچیده و متشکل از بیش از 70 شعبه دارند. مهمترین آنها الکترونیک ، کامپیوتر ، رباتیک ، ساخت ابزار ، ماشین آلات کشاورزی و حمل و نقل ، ساخت اتومبیل های راه آهن ، هواپیما سازی ، کشتی سازی و غیره است.

صنایع شیمیایی و پتروشیمی

صنایع شیمیایی روسیه نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور دارد. صنایع شیمیایی استخراج مواد اولیه شیمیایی (آپاتیت ها و فسفریت ها ، نمک های معمولی و پتاسیم ، گوگرد و چندین محصول دیگر) ، شیمی پایه و شیمی سنتز آلی را فراهم می کند.

شیمی پایه شامل تولید کودهای معدنی ، کلر ، سدیم ، اسید سولفوریک و سایر محصولات است. شیمی سنتز آلی شامل تولید لاستیک مصنوعی ، پلاستیک ، رزین های مصنوعی و الیاف شیمیایی است.

تمام نمک های پتاسیم با استفاده از کود تولید شده در شهرهای سولیکامسک و برزنیکی در بزرگترین میدان جهان (در شمال استان پرم) استخراج می شوند. زمینه اصلی دیگر مواد اولیه فسفات در استان مسکو واقع شده است. بیشتر کودهای ازته در استان تولا ، منطقه اسمولنسک ، تولیاتی ، نوگورود ، مگنیتوگورسک ، نیژنی تاگیل ، لیپتسک و چرپووتس تولید می شوند. تولید لاستیک مصنوعی در یاروسلاول ، وورونژ ، افرموف ، منطقه تولا و کازان واقع شده است. بعداً در منطقه ولگا ، اورال و کراسنویارسک ظاهر شد. تولید پلاستیک و رزین های مصنوعی در منطقه ولگا و سیبری غربی واقع شده است.

استخراج و پردازش تولید سوخت و انرژی الکتریکی

مجموعه سوخت و انرژی سوخت و برق را برای تمام بخشهای اقتصاد تأمین می کند و توسعه اقتصاد را تضمین می کند. محصولات مجتمع سوخت و انرژی در حال حاضر عمده ترین صادرات روسیه هستند. مجموعه سوخت و انرژی از استخراج و پردازش انواع سوخت ها و تولید برق FEC  تشکیل شده است. همچنین شامل صنایعی است که در زمینه تولید ، حمل و نقل ، پردازش منابع اولیه انرژی (نفت ، گاز ، زغال سنگ) فعالیت دارند. روسیه بعد از ایالات متحده دومین تولید کننده برق است و در مصرف برق داخلی سومین کشور پس از ایالات متحده و چین است. روسیه تقریباً 40٪ از منابع اولیه برق را صادر می کند.

اهمیت تولید گاز برای صنعت کشور در حال افزایش است. بیش از 85 درصد گاز در سیبری غربی تولید می شود و سپس به کشورهای مستقل مشترک المنافع ، کشورهای بالتیک و خارج از کشور صادر می شود.

ذخایر زغال سنگ در روسیه بزرگترین ذخایر موجود در جهان است. پتانسیل انرژی صنعت ذغال سنگ بسیار بالاتر از صنعت نفت است.

متالورژی آهنی و غیر آهنی

مجموعه متالورژی روسیه شامل استخراج سنگهای معدنی ، غنی سازی آنها ، ذوب فلزات ، تولید مواد معدنی است. این صنعت شامل متالورژی آهنی و غیر آهنی است. بیش از 90٪ از فلزات مورد استفاده در اقتصاد ملی را فلزات آهنی تشکیل می دهند که در این میان فولاد پیشرو است. در صنعت فولاد انواع زیر وجود دارد: کارخانه های متالورژی با چرخه کامل ، کارخانه های تولید آهن خوک ، فولاد و رول ، کارخانه های تولید فولاد ، تولید آلیاژهای آهن از آلیاژهای آهن با کروم ، منگنز ، سیلیکون و سایر عناصر. متالورژی سبک – تولید سهام فولاد و رول در کارخانه های ماشین سازی ؛ کاهش مستقیم سنگ معدن.

حجم تولید متالورژی فلزات غیر آهنی به طور قابل توجهی کمتر از آهن است. اما قیمت محصولات آن بسیار بیشتر است. از جمله فلزات سنگین غیر آهنی (مس ، روی ، سرب ، نیکل ، کروم) ، سبک (آلومینیوم ، منیزیم ، تیتانیوم) ، آلیاژهای (به عنوان افزودنی برای فولاد – تنگستن ، مولیبدن ، وانادیوم) و گرانبها (طلا ، نقره ، پلاتین). مدتهاست که سنگ معدن مس در روسیه در اورال استخراج می شود. مرکز عمده استخراج و ذوب سنگ معدن مس ، نوریلسک است. سنگ معدن سرب و روی در مناطق کوهستانی کوزباس و برخی دیگر – در اوستیای شمالی استخراج می شود. بزرگترین کارخانه های آلومینیوم در براتسک و کراسنویارسک واقع شده اند. آنها با هم حدود نیمی از آلومینیوم روسیه را تأمین می كنند. تولید سنگ معدن قلع در خاور دور و سیبری و ذوب فلزات – در نووسیبیرسک واقع شده است.

کشاورزی در روسیه

مجتمع کشت و صنعت فدراسیون روسیه متشکل از صنایعی است که در زمینه تولید محصولات کشاورزی ، فرآوری و ذخیره سازی آنها و همچنین صنایع کشاورزی و صنایع تبدیلی با ابزار تولید تأمین می شوند. کشاورزی قسمت اصلی مجموعه کشاورزی و صنعتی است. با تولید در مقیاس بزرگ مشخص می شود. اراضی کشاورزی 219.6 میلیون هکتار را تشکیل می دهد. عمده محصولات کشاورزی غلات ، چغندر قند ، آفتابگردان ، سیب زمینی و کتان است. از جمله محصولاتی که در روسیه کشت می شود می توان به چاودار ، گندم ، جو ، جو دوسر ، ذرت ، ارزن ، گندم سیاه ، برنج و حبوبات (نخود فرنگی ، لوبیا ، لوبیای سویا ، عدس) اشاره کرد. تولید کلی غلات و گیاهان حبوبات روسیه را در جایگاه چهارم جهان (بعد از چین ، ایالات متحده آمریکا و هند) قرار می دهد. کشاورزی زراعی حدود 40٪ از تولید ناخالص کشاورزی را تأمین می کند. دام – بیش از 60٪دام توسط صنایع لبنی ، گوشت و پشم نمایندگی می شود.

خدمات بهداشتی و درمانی روسیه

خدمات بهداشتی و درمانی در روسیه از طریق صندوق بیمه اجباری پزشکی فدرال ارائه می شود و از طریق وزارت بهداشت تنظیم می شود .  قانون اساسی فدراسیون روسیه همه فراهم کرده است شهروندان از حق آزاد مراقبت های بهداشتی از سال 1996. در سال 2008، 621،000 پزشکان و 1.3 میلیون پرستاران در مراقبت های بهداشتی روسیه به کار گرفته شدند. تعداد پزشکان از هر 10 هزار نفر 43.8 نفر بود ، اما فقط از 12 نفر ، 1 نفر در مناطق روستایی بود. تعداد پزشکان عمومی به عنوان سهم کل پزشکان 26/1 درصد بود. در حدود 9.3 تخت در هر هزار نفر جمعیت وجود دارد – تقریباً دو برابر میانگین OECD .

هزینه های مراقبت های بهداشتی 6.5٪ از تولید ناخالص داخلی ، 957 دلار آمریکا برای هر نفر در سال 2013 بود. حدود 48٪ از منابع دولتی است که عمدتا از کسر بیمه پزشکی از حقوق است. حدود 5٪ از مردم ، عمدتا در شهرهای بزرگ ، بیمه درمانی داوطلبانه دارند.

کل جمعیت روسیه در سال 2016 146.8 میلیون نفر بوده است. در میان این جمعیت ، تعداد افراد شاغل به 3/72 میلیون نفر رسیده است که در 99 نوع فعالیت اصلی و غیر تولیدی شرکت دارند.  در شرایط مدرن ، کارشناسان جهان به دلیل نرخ بالای مرگ و میر ، میزان مرگ و میر مردان به میزان قابل توجهی بالاتر ، سلامت کلی جمعیت شاغل در روسیه (مردان 18-60 سال ، زنان 18-55 سال) را تخمین زده اند. شیوع بالایی از بیماریهای عمده غیرواگیر ، خصوصاً در سیستم های گردش خون ، تنفسی و گوارشی . به گفته مقام آمار دولتی ، از هر 3 کارگر 1 نفر در روسیه در معرض شرایط مضر کار است که در آن سطح قرار گرفتن در محیط کار بیش از استانداردهای بهداشتی ملی است. با این حال ، سطح ابتلا به شغل در روسیه بسیار پایین است. در سال 2014 ، فقط 8175 مورد بیماری شغلی گزارش شده است که 5.5 مورد در هر 100000 نفر در جمعیت عمومی را نشان می دهد ، که بسیار کمتر از بسیاری از کشورهای اروپایی است.

اصلی ترین ویژگی ملی بهداشت شغلی در روسیه:

–  فقط تصادفات مرگبار به طور رسمی ثبت می شوند.

پس از پایان اتحاد جماهیر شوروی ، بهداشت و درمان روسیه متشکل از سیستم های دولتی و خصوصی شد. کاهش شدید بودجه برای سیستم مراقبت های بهداشتی دولتی باعث کاهش کیفیت خدمات بهداشتی درمانی شده است. این امر باعث شد امکانات خصوصی گران قیمت با فروش خود به عنوان ارائه خدمات بهداشتی با کیفیت بهتر ، قابل رقابت باشد. پس از استعفا بوریس یلتسین ، خصوصی سازی دیگر در اولویت نبود ، ولادیمیر پوتین بودجه بهتری را به سیستم مراقبت های بهداشتی دولتی بازگرداند. سیستم مراقبت های بهداشتی دولت در طول 2000s بسیار بهبود یافته است ، با هزینه های بهداشتی برای هر نفر از 96 دلار در سال 2000 به 957 دلار در سال 2013 افزایش یافته است.

به دلیل بحران مالی روسیه از سال 2014 ، کاهش عمده در هزینه های بهداشتی منجر به کاهش کیفیت خدمات سیستم مراقبت های بهداشتی دولت شده است. حدود 40٪ از امکانات اولیه پزشکی تعداد کارمندان کمتری نسبت به آنچه که قرار است داشته باشند ، با سایر کارگران تعطیل می شوند. دوره های انتظار برای درمان افزایش یافته و بیماران مجبور شده اند هزینه خدمات بیشتری را که قبلاً رایگان بوده اند بپردازند.

دوران تزاری

اتحادیه کارگران بهداشت پزشکی در سال 1820 تاسیس شد. واکسیناسیون علیه آبله از سال 1885 برای کودکان اجباری بود.  انجمن داروسازی روسیه برای کمک متقابل در سال 1895 تاسیس شد.

شرایط مراقبت های بهداشتی در روسیه تزاری “وحشتناک” تلقی شده است.  در سال 1912 ، یک کمیسیون بین دپارتمانی به این نتیجه رسید که “بخش وسیعی از روسیه هنوز کاملاً مقرراتی برای کمک پزشکی ندارد”.  اتحادیه روسیه در مبارزه با بیماریهای وریدی تخمین زد که در سال 1914 یک میلیون و پانصد هزار نفر مبتلا بودند.  10٪ از افرادی که در ارتش استخدام شدند سل داشتند.  هزینه های مربوط به مراقبت های بهداشتی در آن زمان به ازای هر سر جمعیت 91 کوپک بود. ده کارخانه در مسکو با بیمارستان کوچک خود در سال 1903 وجود داشت و 274 کارمند پرسنل پزشکی در سایت خود داشتند. از سال 1912 قانونگذاری ایجاد برنامه های مشارکتی بیمارستان را تشویق می کند. قبل از سال 1914 بیشتر تجهیزات پزشکی ، پانسمان ، داروها ، تجهیزات و وسایل از آلمان وارد شده بود. در طول جنگ ، تلفات مجروحان بسیار زیاد بود. بیشتر آنها بر اثر بیماری سپسیس جان خود را از دست دادند اما بیش از 16٪ آنها به علت تیفوس بودند.  حدود 10 هزار پزشک سرباز وظیفه بین سالهای 1914 تا 1920 درگذشتند.

 دوره اوایل شوروی

بلشویک ها در سال 1917 الزامات “قانون جامع بهداشتی” ، تأمین آب تمیز ، کانال سازی ملی و نظارت بهداشتی بر شرکت های تجاری و صنعتی و مسکن مسکونی را اعلام کردند.  اتحادیه پرستاران اتحادیه روسیه – که در سال 1917 تاسیس شد ، در سال 1918 دارای 18000 عضو در 56 شعبه بود.  کمیساریای خلق کار لیست گسترده و جامعی از مزایا را که باید در اکتبر 1917 توسط صندوق های بیمه اجتماعی تحت پوشش قرار گیرد ، شامل حوادث و بیماری ها ، مراقبت های بهداشتی و مرخصی زایمان اعلام کرد ، اما بودجه ای که از کارفرمایان تأمین می شد در دسترس نبود.  در دسامبر 1917 مزایا محدود شد  به حقوق بگیران بیمه های اجتماعی به عنوان یک طرح پنج مرحله ای برای مزایای بیماری و حادثه که در اصل شامل مراقبت های بهداشتی و درمانی در اکتبر 1918 بود ، سازماندهی مجدد شدند. مشکلات در حال حاضر در جمع آوری کمک های کارفرمایان حداقل تا سال 1924 ادامه داشت.

در سال 1918 کمیساریای بهداشت عمومی تأسیس شد.   شورای دپارتمانهای پزشکی در پتروگراد تشکیل شد . نیکولای سماشکو به عنوان کمیسر مردمی بهداشت عمومی  منصوب شد و از 11 ژوئیه 1918 تا 25 ژانویه 1930 در این نقش خدمت کرد.   این بود که “مسئول کلیه امور مربوط به سلامت مردم و تنظیم کلیه مقررات باشد. (مربوط به آن) با هدف بهبود استانداردهای بهداشتی کشور و از بین بردن کلیه شرایط مخل سلامتی “مطابق شورای کمیساران خلق در سال 1921. این سازمان جدید ایجاد کرد ، که بعضا جایگزین سازمان های قدیمی می شود: اتحادیه فدراسیون کارگران پزشکی روسیه ، هیئت بهداشت نظامی ، موسسه دولتی بهداشت اجتماعی ، مراقبت های اضطراری پتروگراد اسکورایا و کمیسیون روانپزشکی.

در سال 1920 اولین خانه استراحتگاه ایالتی برای کارگران در جهان ایجاد شد و به دنبال آن در سال 1925 اولین تفرجگاه بهداشتی جهان ، در یالتا ، برای کارگران کشاورزی انجام شد.   

بیشتر داروخانه ها و کارخانه های داروسازی در سال 1917 ملی شدند اما این روند یکنواخت نبود. در سال 1923 25٪ داروخانه ها هنوز در مالکیت خصوصی بودند. اعتماد زیادی به داروها و مواد وارداتی وجود داشت. 70٪ از تمام دارو و 88 درصد از مواد مخدر به صورت محلی توسط 1928. تولید شد   مدارس داروخانه های محلی در بسیاری از شهرستانها تاسیس شد.

در سال 1923 تعداد 5440 پزشک در مسکو وجود داشت. 4190 پزشک ایالتی حقوق بگیر بودند. 956 نفر به عنوان بیکار ثبت شدند. حقوق کم اغلب با عمل خصوصی تکمیل می شد. در سال 1930 ، 5/17 درصد پزشکان مسکو تحت عمل خصوصی بودند. تعداد دانشجویان پزشکی از 19،785 در 1913 به 63162 در 1928 و به 76،027 در سال 1932 افزایش یافت.  هنگامی که میخائیل ولادیمیرسکی کمیساریای بهداشت عمومی را به دست گرفت در سال 1930 ، 90٪ پزشکان در روسیه برای دولت کار می کردند.

در سال 1914 ،12 موسسه باکتریولوژی وجود داشت. 25 موسسه دیگر در سالهای 1937 افتتاح شد ، بعضی از آنها در مناطق دورافتاده مانند موسسه منطقه ای میکروبیولوژی و اپیدمیولوژی در جنوب شرقی روسیه که در ساراتوف مستقر بود . خدمات اورژانس ، مراقبت های پزشکی ، پس از سال 1917 دوباره احیا شد. تا سال 1927 ، 50 ایستگاه وجود داشت که کمک های پزشکی اولیه را به قربانیان حوادث جاده ای و تصادفات در مکان های عمومی ارائه می دادند و به اورژانس های پزشکی پاسخ می دادند. موسسه علمی عملی مراقبت از اسکوریا در سال 1932 در لنینگراد افتتاح شد و دوره های آموزشی را برای پزشکان برگزار می کرد. 15٪ کارهای اضطراری مربوط به کودکان زیر 14 سال بود.

هزینه های خدمات پزشکی از 140.2 میلیون روبل در سال به 384.9 میلیون روبل بین سالهای 1923 و 1927 افزایش یافت ، اما بودجه حاصل از این مرحله به سختی با افزایش جمعیت همراه بود. تا سال 1928 تعداد 158،514 تخت بیمارستان در مناطق شهری ، 59،230 در مناطق روستایی ، 5،673 تخت مرکز پزشکی در مناطق شهری و 7،531 در مناطق روستایی ، 18،241 تخت زایمان در مناطق شهری و 9،097 در مناطق روستایی وجود داشته است. 2000 بیمارستان جدید بین سالهای 1928 و 1932 ساخته شد.   در سال 1929″ گسپلان” پیش بینی کرد هزینه های بهداشتی 16٪ از کل بودجه دولت باشد.

اتحادیه جمهوری های سوسیالیستی شوروی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی ، تأسیس در 1922 به عنوان یک جامعه سوسیالیستی تعریف شده از خود ، یک مدل کاملاً دولتی – سیستم سماشکو – را به صورت متمرکز ، یکپارچه و به صورت سلسله مراتبی با دولت تأمین شده توسط بودجه دولتی توسعه داد. مراقبت های بهداشتی برای همه شهروندان همه پرسنل بهداشت کارمندان دولت بودند. کنترل بیماری های واگیر نسبت به بیماری های غیرواگیر اولویت داشت. به طور کلی ، سیستم شوروی تمایل داشت که مراقبت های اولیه را در اولویت قرار دهد و تأکید زیادی بر مراقبت های تخصصی و بیمارستانی داشت. پی. میهالی ، که در سال 2000 نوشت ، مدل اصلی سماشکو را “سیستمی منسجم و مقرون به صرفه برای کنار آمدن با نیازهای پزشکی زمان خودش” توصیف کرد.

مدل یکپارچه موفقیت چشمگیری را در مقابله با بیماریهای عفونی مانند سل ، تب حصبه و حصبه بدست آورد. سیستم مراقبت های بهداشتی شوروی ، مراقبت های پزشکی شایسته و رایگان را برای شهروندان شوروی فراهم می کرد و به بهبود بهداشت در اتحاد جماهیر شوروی کمک می کرد.  در دهه 1960 ، امید به زندگی و سلامتی در اتحاد جماهیر شوروی تقریباً در ایالات متحده و در اروپای غیر شوروی بود. اثربخشی مدل با کم سرمایه گذاری کاهش یافت ، و کیفیت مراقبت از اوایل دهه 1980 شروع به کاهش کرد ، اگرچه در سال 1985 تعداد اتحادیه جماهیر شوروی چهار برابر تعداد پزشکان و تخت های بیمارستانی در مقایسه با ایالات متحده بود.  کیفیت مراقبت های پزشکی شوروی با استانداردهای پیشرفته جهانی پایین آمد. بسیاری از معالجه ها و معالجه های پزشکی پیچیده و نامرغوب بودند (با پزشکان اغلب با انجام مصاحبه با بیماران و بدون انجام هیچ آزمایش پزشکی تشخیص می دادند) ، استاندارد مراقبت های ارائه شده از سوی ارائه دهندگان خدمات بهداشتی ضعیف بود و احتمال عفونت ناشی از جراحی بسیار زیاد بود. سیستم بهداشت و درمان شوروی گرفتار کمبود تجهیزات پزشکی ، داروها و مواد شیمیایی تشخیصی بود و فاقد بسیاری از داروها و فن آوری های پزشکی موجود در جهان غرب بود. امکانات آن از استانداردهای فنی پایینی برخوردار بود و پرسنل پزشکی تحت آموزش های متوسطی قرار داشتند. بیمارستان های شوروی همچنین از امکانات رفاهی هتل مانند غذا و پارچه نیز برخوردار بودند. بیمارستان ها و کلینیک های ویژه ای برای وجود داشته است که استاندارد مراقبت بالاتری را ارائه می دهد ، اما هنوز هم اغلب زیر استانداردهای غربی است.

با وجود دو برابر شدن تعداد تخت های بیمارستانی و سرانه پزشکان بین سالهای 1950 و 1980 ، کمبود مالی که برای سلامتی صورت گرفته کاملاً مشهود بود. برخی از بیمارستان های کوچکتر فاقد خدمات رادیولوژی بودند و تعدادی از آنها از نظر گرمایشی یا آب کافی نبودند. یک نظرسنجی در سال 1989 نشان داد که 20٪ بیمارستانهای روسیه آب گرم لوله کشی ندارند و 3٪ حتی آب سرد لوله کشی ندارند. 7٪ تلفن نداشتند. 17٪ فاقد امکانات بهداشتی مناسب بودند. هر هفتمین بیمارستان و پلی کلینیک نیاز به بازسازی اساسی دارد.  تا سال 1997 ، پنج سال پس از اصلاحاتی که در زیر شرح داده شد ،  هزینه سرانه بهداشت در فدراسیون روسیه در سال 1997 را 251 دلار آمریکا ، در مقابل 1211 دلار در اسپانیا ، 1،193 دلار در انگلیس ، 1،539 دلار در فنلاند و 3،724 دلار در ایالات متحده تخمین زده است.

اصلاحات در سالهای 19911993

روسیه جدید به یک مدل ترکیبی از مراقبت های بهداشتی با تأمین مالی خصوصی و تأمین مالی در کنار تأمین مالی و تأمین مالی دولت تبدیل شده است. اصل 41 قانون اساسی سال 1993 حق شهروندی را برای خدمات درمانی و کمک پزشکی رایگان تأیید کرد.  این مهم از طریق بیمه اجباری پزشکی (OMS) حاصل می شود نه فقط از طریق بودجه مالیاتی. این هدف و معرفی ارائه دهندگان بازار آزاد جدید به منظور ارتقا  و بهره وری وکارآیی و انتخاب بیمار بود. انتظار می رود که تقسیم خریدار-ارائه دهنده به سهولت در تغییر ساختار مراقبت کمک کند ، زیرا منابع به جایی که بیشترین تقاضا وجود دارد مهاجرت می کند ، ظرفیت اضافی در بخش بیمارستان را کاهش می دهد و توسعه مراقبت های اولیه را تحریک می کند. سرانجام ، هدف این بود که کمک های مالی درآمد بودجه را تأمین کند و بنابراین به حفظ سطح کافی بودجه مراقبت های بهداشتی کمک کند.

OECD  گزارش  که متاسفانه، هیچ یک از این کار کرده است به عنوان برنامه ریزی و اصلاحات در بسیاری جهات دارند ساخته شده در سیستم بدتر است. سلامت مردم تقریباً از هر معیاری وخیم است. اگرچه این به هیچ وجه به دلیل تغییر در ساختارهای مراقبت های بهداشتی نیست ، اما اصلاحات در تأمین نیازهای کشور کاملاً ناکافی است. ارائه مراقبت های بهداشتی خصوصی نتوانسته است بسیاری از حملات را انجام دهد و ارائه خدمات بهداشتی عمومی هنوز هم غالب است.

سیستم حاصل بیش از حد پیچیده و بسیار ناکارآمد است. اشتراکات کمی با الگوی پیش بینی شده توسط اصلاح طلبان دارد. اگرچه بیش از 300 بیمه خصوصی و تعداد زیادی بیمه دولتی در بازار وجود دارد ، اما رقابت واقعی برای بیماران نادر است و باعث می شود كه بیشتر بیماران با انتخاب موثر یا كم از بیمه ، و در بسیاری از نقاط ، هیچ انتخابی از ارائه دهنده خدمات بهداشتی نیز نداشته باشند. شرکت های بیمه نتوانسته اند به عنوان خریداران فعال و آگاه خدمات بهداشتی ، توسعه یابند. بیشتر آنها واسطه های منفعل هستند و به راحتی کانال های خود را از طریق صندوق های  OMS  منطقه ای به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی بدست می آورند.

به گفته مارک بریتنل ، حق قانون اساسی مراقبت های بهداشتی “توسط سیستم های مات و بوروکراتیک برنامه ریزی و تنظیم” مسدود شده است ، نرخ بازپرداخت که هزینه های ارائه دهندگان و سطوح بالای پرداخت غیررسمی را برای تأمین دسترسی به موقع پوشش نمی دهد. “موزاییکی” از آژانسهای سطح فدرال و ایالتی وجود دارد که مسئولیت مدیریت سیستم عمومی را بر عهده دارند.

پیشرفت های اخیر

از سال 2000 ، رشد چشمگیری در هزینه های بهداشت عمومی وجود داشت  و در سال 2006 از نظر واقعی قبل از سطح قبل از 1991 بود.  همچنین امید به زندگی از سطح 1991-1993 افزایش یافته است ، میزان مرگ و میر نوزادان از 18.1 در 1995 به 8.4 در 2008 کاهش یافته است.  نخست وزیر روسیه ولادیمیر پوتین اصلاحات گسترده ای در مراقبت های بهداشتی در سال 2011 را اعلام کرد و متعهد شد که بیش از طی چند سال آینده 300 میلیارد روبل (10 میلیارد دلار) برای بهبود خدمات بهداشتی در این کشور.  وی همچنین گفت که مالیات بیمه درمانی اجباری پرداخت شده توسط شرکت ها برای بیمه اجباری پزشکی از 3.1٪ به 5.1٪ فعلی از سال 2011 افزایش خواهد یافت.

در ماه مه 2012 پوتین احکام مه را امضا کرد که شامل طرحی برای افزایش دو برابر حقوق کارکنان بهداشت و درمان تا سال 2018 و خصوصی سازی تدریجی خدمات بهداشتی دولتی بود. در نوامبر 2014 افزایش دستمزد در مسکو منجر به تعطیلی 15 بیمارستان و 7000 نیروی اضافی شد.

در سال 2011 ، دولت مسکو یک پروژه بزرگ معروف به را به عنوان بخشی از ابتکار عمل الکترونیکی خود در زمینه بهداشت و درمان آغاز کرد. مخفف سیستم اطلاعات و تجزیه و تحلیل پزشکی یکپارچه مسکو است.  هدف از این پروژه این است که مراقبت های بهداشتی برای مسکویت ها راحت تر و در دسترس باشد.

بازار بیمه خدمات درمانی خصوصی که در روسیه به عنوان بیمه درمانی داوطلبانه  شناخته می شود تا آن را از بیمه اجباری پزشکی تحت حمایت دولت تشخیص دهد ، به دلیل نارضایتی از سطح خدمات ارائه شده توسط بیمارستانهای دولتی.  در اکتبر 1992 معرفی شد.  از مزایای درک شده بهداشت خصوصی می توان به دسترسی به تجهیزات پزشکی مدرن و لیست انتظار کوتاهتر برای درمان تخصصی اشاره کرد.  بیمه درمانی خصوصی بیشتر در شهرهای بزرگ مانندمسکو و سن پترزبورگ ، چون سطح درآمد در بیشتر روسیه هنوز برای تولید سطح قابل توجهی از تقاضا بسیار کم است.

درآمد موسسات پزشکی خصوصی پیشرو در کشور با رشد دو رقمی رشد در سالهای گذشته ، تا سال 2014 به یک میلیارد یورو رسید.  در نتیجه بحران مالی در روسیه ، نسبت شرکت های ارائه دهنده بیمه درمانی از 36٪ به 32٪ در سال 2016 کاهش یافت.  تعداد افرادی که تحت پوشش سیاست های بهداشتی داوطلبانه در مسکو بودند ، در سال  2014 – 3.1  میلیون نفر بود. ، یا 20.8٪ از جمعیت.

در بیشتر موارد ، بیمه نامه ها توسط کارفرمایان تأمین می شوند ، گرچه بیمه می تواند به صورت جداگانه نیز خریداری شود .  یکی دیگر از بازارهای مهم بیمه ها ، کارگران مهاجر هستند که برای دریافت مجوز کار ملزم به خرید بیمه درمانی هستند .  متوسط ​​هزینه سالانه طرح تحت حمایت کارفرمایان از 30،000 تا 40،000 روبل (530 – 700 دلار) در سال 2016 بود ، در حالی که قیمت برای افراد حدود 30٪ بیشتر بود.  شرایط بحرانی ، مانند سرطان یا بیماری های قلبی ، اغلب از سیاست های ورود به مرحله خارج می شوند.

بازار بیمه درمانی روسیه به سمت شرکت های بزرگ متمرکز شده است ، که 90٪ کل بیمه نامه ها را مشتریان اصلی آن تشکیل می دهند. 41 شرکت های کوچک و متوسط ​​به مراتب کمتر امکان ارائه خدمات بهداشتی را دارند.  برخی از شرکت ها تصمیم می گیرند بیمه درمانی را فقط به گروه های انتخابی کارمندان ارائه دهند.

بیشتر افرادی که بیمه درمانی خریداری می کنند مربوط به افرادی هستند که تحت پوشش طرح های تحت حمایت کارفرمایان هستند و بقیه کمتر از 2٪ کل بیمه نامه ها را تشکیل می دهند.  وقتی شرکت ها سیاست های مراقبت های بهداشتی خود را کاهش می دهند ، در برخی موارد کارمندان به خرید آنها به صورت جداگانه روی می آورند.

بزرگترین ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خصوصی با درآمد حاصل از (مدسی) ،  که سهامدار اصلی این است درسیستم کنگلومرا.  ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خارجی با حضور در روسیه شامل هستند که دارای شبکه ای از مراکز دیالیز در این کشور است.  کلینیک های باروری و زایمان یکی از عناصر مهم شبکه خصوصی بهداشت و درمان روسیه است. مادر و کودک شبکه ای از کلینیک حساب برای 9٪ از همه IVF دوره درمان در کشور است.

از سال 1996 به مراکز بهداشتی دولت اجازه ارائه خدمات خصوصی داده شده است و از سال 2011 برخی از ارائه دهندگان خصوصی به بیمه شدگان دولت خدمات ارائه می دهند. بخش خصوصی در مسکو به سرعت گسترش یافته است. طی یک زنجیره ، نیمی از بیماران خود را تحت طرح بیمه رسمی با هزینه کم و نیمی دیگر را بصورت خصوصی با سود درمان می کند.

سیاست پیش از تولد

در تلاش برای مهار بحران جمعیتی روسیه ، دولت تعدادی از برنامه های در نظر گرفته شده را برای افزایش نرخ زاد و ولد و جذب مهاجر بیشتر برای رفع مشکل اجرا می کند. دولت پرداخت های ماهانه حمایت از کودکان را دو برابر کرده و یک بار پرداخت 250،000 روبل (حدود 4000 دلار آمریکا) به زنانی که از سال 2007 فرزند دوم داشتند ، پیشنهاد داده است.

در سال 2006، وزیر بهداشت میخائیل زورابوف و معاون رئیس دومای دولتی کمیته حفاظت از بهداشت نیکلای گراسیمنکو پیشنهاد برقراری مالیات دوران اتحاد جماهیر شوروی در بی فرزند بودن ، که به پایان رسید در سال 1992.  تا کنون، آن به حالت قبل بازگردانده نشده است.

در سال 2007 ، روسیه بالاترین میزان زاد و ولد را از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی شوروی تجربه کرده است.  معاون اول نخست وزیر همچنین گفت که حدود 20 میلیارد روبل (حدود 1 میلیارد دلار آمریکا) در مراکز جدید قبل از تولد در روسیه در سال های 2008-2009 سرمایه گذاری خواهد شد. مهاجرت برای حفظ جمعیت کشور به طور فزاینده ای ضروری تلقی می شود.  در سال 2010 ، تعداد روس ها از سال 2000 به میزان 4.31٪ (4.87 میلیون نفر) کاهش یافت ، در این مدت کل جمعیت روسیه فقط 1.59٪ (از 145.17 به 142.86 میلیون) کاهش یافت.

لیستی مربوط به دانشگاه های علوم پزشکی در کشور روسیه!

 • دانشگاه دولتی تامبوف، موسسه پزشکی (دانشگاه علوم پزشکی تامبوف)
 • دانشگاه علوم پزشکی ماری
 • آکادمی دولتی پزشکی کریما
 • دانشگاه علوم پزشکی نورسن
 • دانشگاه علوم پزشکی روستوف
 • دانشگاه علوم پزشکی اومسک
 • مرکز آموزش روسیه دانشگاه علوم پزشکی روسیه
 • آکادمی پزشکی دولتی آمور
 • آکادمی پزشکی دولتی آرخانگلسک
 • آکادمی پزشکی دولتی آستراخان
 • دانشگاه علوم پزشکی باشکیر
 • دانشگاه دولتی چچن
 • دانشگاه علوم پزشکی چلیابینسک
 • آکادمی پزشکی ایالتی چیتا
 • دانشگاه دولتی پزشکیI. Georgievski از CFU ورنادسکی
 • دانشگاه علوم پزشکی داغستان
 • موسسه دولتی پزشکی خاباروفسک
 • M Sechenov اولین دانشگاه پزشکی دولتی مسکو
 • دانشگاه علوم پزشکی ایرکوتسک
 • آکادمی پزشکی ایوانوو
 • آکادمی پزشکی دولتی ایفسسک
 • آکادمی کلاسیک دولتی (مسکو)، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه دولتی کاباردینوبلغارستان، دانشکده پزشکی
 • آکادمی پزشکی دولتی کمروو
 • موسسه پزشکی دولتی کیروف
 • آکادمی پزشکی کراسنویارسک
 • دانشگاه علوم پزشکیدولتی کوبان
 • دانشگاه علوم پزشکی کورسک
 • آکادمی پزشکی دولتی تور
 • دانشگاه علوم پزشکی کازان
 • دانشکده پزشکی دانشگاه دولتی ام. کی امواسوو یاک (Yakutsk)
 • آکادمی پزشکی نظامی کیروف
 • دانشگاه دولتی ماردوویان اوگارف، دانشکده پزشکی
 • موسسه دهان پزشکی مسکو، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی مسکو
 • دانشگاه دولتی مسکو (M.V. Lomonosov)
 • آکادمی پزشکی نیژنی نوگورود، دانشکده پزشکی
 • آکادمی پزشکی دولتی اوستیای شمالی
 • موسسه پزشکی آکادمی فن آوری انسانی بشردوستانه ایالت قفقاز شمالی
 • دانشگاهدولتی نوگورود (جاروسلاو وایز)، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه علوم پزشکی نووسیبیرسک
 • آکادمی پزشکی دولتی امسک
 • آکادمی پزشکی دولتی اورنبورگ
 • دانشگاه دولتی اورل، موسسه پزشکی
 • دانشگاه علوم پزشکی پنزا
 • دانشگاه دوستی ملت ها روسیه، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه علوم پزشکی پرم
 • دانشگاه دولتی پتروسودودسک، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه علوم پزشکی روستوف
 • دانشگاه علوم پزشکی ریازان، دانشکده کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی
 • آکادمی دولتی پزشکی مونیکوف سن پترزبورگ
 • آکادمی پزشکی تحصیلات تکمیلی سن پترزبورگ
 • دانشگاه دولتی پزشکی پاولوف سن پترزبورگ
 • آکادمی پزشکی کودکان در سن پترزبورگ
 • موسسه پزشکی اجتماعی سن پترزبورگ (SPb MSI)
 • دانشگاه دولتی سن پترزبورگ، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه علوم پزشکی دولتی سامارا، موسسه پزشکی
 • دانشگاه علوم پزشکی ساراتوف
 • دانشگاه علوم پزشکی سیبری
 • دانشگاه علوم پزشکیدولتی اسمولنسک
 • آکادمی پزشکی دولتی استاوروپول
 • آکادمی پزشکی دولتی تور
 • آکادمی پزشکی دولتی تیومن (TSMA)
 • دانشگاه علوم پزشکی اورال
 • دانشگاه علوم پزشکی ولادیو واستوک
 • دانشگاه علوم پزشکی ولگوگراد
 • آکادمی پزشکی دولتی Voronezh N. N. Burdenko
 • دانشگاه دولتی یاکوتسک
 • آکادمی پزشکی دولتی یاروسلاول، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه فدرال خاور دور

 بهداشت شغلی

شرایط کاری خطرناک

هیچ تعریف استانداردی از ” بهداشت شغلی ” در زبان روسی وجود ندارد . این مفهوم می توان به ترجمه و به عنوان توضیح بهداشت از کار ، کار حفاظت ، کار بهداشت  ، سلامت بازرسی در محل کار  ، و غیره به گفته قانون کار از فدراسیون روسیه بخش  X  ، فصل 33، ماده 209)، با بهداشت حرفه (یا حفاظت از نیروی کار) – یک سیستم از حفاظت از کارکنان زندگی و سلامت در روند فعالیت های کار که شامل حقوقی، اجتماعی و اقتصادی اقدامات سازمانی ، فنی ، بهداشتی ، پزشکی ، درمانی ، پیشگیری ، توان بخشی و سایر اقدامات.

میخائیل لومونوسوف اولین کسی بود که در مورد بهداشت شغلی و کارگری در روسیه قبل از انقلاب صحبت کرد . او در کتاب خود (1763) “پایه اول از متالورژی و یا سنگ امور” 51 میخائیل لومونوسوف برای اولین بار لمس مسئله سازمان کار و بهبود فرآیند برای افراد شاغل در کوه ها، چگونه به منظور بهبود خود ایمنی ، و چگونه به تهویه معادن . از اواخر دهه 1800 بهداشت در محل کار به عنوان یکی از موضوعات در دانشگاه معدن سنت پترزبورگ تاسیس شد .

قانون مربوط به 8 ساعت روز کاری یکی از قوانینی بود که اولین بار پس از سقوط امپراتوری روسیه وضع شد .

در سال 1918 قانون کار شوروی نوشته شد. در سال 1922 این آیین نامه با آیین نامه ای تکمیل شد: کار در شرایط خطرناک و خطرناک ، کار زنان و کودکان ، شیفت شب کار و غیره.

دوره اتحاد جماهیر شوروی به عنوان دوره توسعه بهداشت در کشور مشخص می شود. دولت بهداشت را در تمام سازمانهای اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی کنترل می کرد. موسسه تحقیقات علمی بهداشت و بهداشت در سال 1923 در مسکو تأسیس شد ، جایی که متخصصان بهداشت حرفه ای شوروی مدارک و دانش خود را کسب کردند .

پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی ، سطح بیماری شغلی در روسیه کمتر از اکثر کشورهای صنعتی است. این سطح با مجموعه پیچیده ای از مشکلات اقتصادی اجتماعی و روانی – اجتماعی توضیح داده می شود : تعداد کافی از متخصصان طب کار و سطح پایین تحصیلات آنها . مقررات پزشکی ناکافی برای انجام معاینات پزشکی اجباری و تشخیص و ثبت بیماری های شغلی ؛ وابستگی اقتصادی سازمان های پزشکی از کارفرمادر طی مراحل معاینات پزشکی اجباری ؛ و ترس از دست دادن شغل کارگری.  به دلایل ذکر شده ، میزان عوارض شغلی رسمی ثبت شده در فدراسیون روسیه برای چندین دهه (1990-2010) از 1.0 تا 2.5 مورد در هر 10 هزار کارمند بود. برای روسیه مدرن معمولاً تفاوت های زیادی در میزان بیماری شغلی در صنایع مختلف وجود دارد ، از 0.02 در هر 10000 کارگر عمده فروشی و خرده فروشی تا 30 در 10000 کارگر معدن. بیش از 90٪ بیماریهای شغلی تازه تشخیص داده شده به 4 صنعت معدن، کشاورزی ،ساخت و سازمان حمل و نقل و ارتباطات مربوط هستند.

تمام تولیدکنندگان دیگر بین ساخت ، تولید و توزیع برق ، گاز و آب ، خدمات بهداشتی ، شیلات و پرورش ماهی مشترک هستند . اعداد دقیق در نمودار 2 معرفی شده اند.

علیرغم افزایش مداوم نسبت مشاغل با شرایط بد کار ، میزان عوارض شغلی در فدراسیون روسیه طی چند دهه گذشته کاهش یافته است . می توان فرض کرد که با سیستم فعلی تشخیص و ثبت بیماری های شغلی ، سطح عوارض شغلی همچنان رو به کاهش است.

مشاهده برخی از ویزاها
مشاوره‌ی رایگان بگیرید!
×
مشاوره‌ی سریع در کمتر از چند ساعت با شما تماس می‌گیریم...

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .