معرفی کشور اسپانیا

Spain

اسپانیا در جنوب غربی اروپا در شبه جزیره ایبری شرقی واقع شده است که با پرتغال مشترک است. در طول قرن ها شبه جزیره ایبری توسط بسیاری از امپراتوری ها اشغال شده است. فنیقی ها در قرن نهم قبل از میلاد وارد شدند و پس از آنها یونانی ها ، کارتاژی ها و رومی ها قرار گرفتند. امپراتوری روم تأثیر پایداری بر فرهنگ اسپانیا گذاشت. بعداً ویزیگوتها رسیدند و رومیان را بیرون کردند. در سال 711 مورها از شمال آفریقا به دریای مدیترانه برخوردند و بیشتر اسپانیا را فتح کردند. آنها صدها سال در آنجا می مانند تا زمانی که اروپایی ها اسپانیا را از آنها بازپس بگیرند. گالئون اسپانیا در سالهای 1500 ، در دوران اکتشاف ، اسپانیا به قدرتمندترین کشور در اروپا و به احتمال زیاد در جهان تبدیل شد. این به دلیل مستعمرات آنها در قاره آمریکا و طلا و ثروت زیادی بود که از آنها به دست آوردند. فاتحان اسپانیایی مانند هرنان کورتس و فرانسیسکو پیزارو بیشتر قاره آمریکا را فتح کردند.

با این حال ، در سال 1588 در نبرد نیروی دریایی بزرگ جهان ، انگلیسی ها آرمادای اسپانیا را شکست دادند. این شروع به انحطاط امپراتوری اسپانیا کرد. در دهه 1800 بسیاری از مستعمرات اسپانیا انقلابی را آغاز کردند تا از اسپانیا جدا شوند. اسپانیا بیش از حد جنگ می کرد و بیشتر آنها را از دست داده بود. وقتی اسپانیا در جنگ اسپانیا و آمریکا علیه ایالات متحده در سال 1898 شکست خورد ، بسیاری از مستعمرات اولیه خود را از دست دادند. در سال 1936 ، اسپانیا جنگ داخلی داشت. نیروهای ناسیونالیست پیروز شدند و ژنرال فرانسیسکو فرانکو رهبر شد و تا سال 1975 سلطنت کرد. اسپانیا توانست در طول جنگ جهانی دوم بی طرف بماند ، اما تا حدی در کنار آلمان قرار گرفت و کار را پس از جنگ دشوار کرد. از زمان مرگ دیکتاتور فرانکو ، اسپانیا به سمت اصلاحات و بهبود اقتصاد خود حرکت کرده است. اسپانیا در سال 1986 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد.

تاریخ کشور اسپانیا (خط زمانی)

500 – ویزیگوتها بیشتر اسپانیا را تصرف می کنند.

(این قوم ژرمن در سده چهار و پنج میلادی از آن‌سوی رودخانه راین به سمت جنوب فرانسه امروزی آمده و یک پادشاهی را در نواحی شهر) تولوز (تأسیس کردند که بعدها توسط) کلوویس (پادشاه فرانک‌ها از این منطقه بیرون رانده شده و به سمت اسپانیا عقب‌نشینی کردند. با گذشت زمان، ویزیگوت‌ها در این شبه جزیره یک پادشاهی اشرافی و فئودالی ایجاد می‌کنند. در حقیقت ویزیگوت‌ها الگوی حکومت رومی را برای فرمانروایی برگزیده بودند. آنها از فرهنگ یا تمدن مشخصی برخوردار نبودند و قدرت آنها در سایه شمشیر و تاخت‌وتاز سرداران و سربازان معنا می‌یافت. در روزگار ویزیگوت‌ها، کشاورزان وابسته به زمین بودند و حق آزادی برای رفتن به جای دیگری را نداشتند.)

711 – مورها به اسپانیا حمله کردند و آن را الندلس نامیدند.

(مورها یا موروها به اسپانیایی به مسلمانان اسپانیا گفته می‌شد که نژادی عربی-اسپانیایی-بربری داشتند و امروزه عمدتاً در شمال غرب آفریقا زندگی می‌کنند.
موروها در اصل ساکنان استان رومی موریتانیا بودند که دربرگیرندۀ شمال غربی الجزایر و شمال مراکش امروزی است. آنها پس از حمله به شبه‌جزیره ایبری در سده هشتم میلادی و به‌دنبال ایجاد خلافت‌های امویان و مرابطان، بزرگترین تمدن عربی-آندلسی را در شهرهایی همچون کوردوبا، تولدو، گرانادا و سبیا به‌وجود آوردند.
مسیحیان به رهبری آلفونسوی چهارم در سده ۱۱ میلادی تلاش‌های خود برای بازپس‌گیری اسپانیا را آغاز کردند که با شکست کامل موروها در ۱۴۹۲ به پایان رسید. در طول این مدت و تا یک سده پس از آن بسیاری از موروها یا خود به شمال آفریقا گریختند و در آنجا ساکن شدند یا توسط دولت اسپانیا از آن کشور اخراج شده و در شمال آفریقا پناه جستند .)

718 – بازپس‌گیری اندلس توسط مسیحیان آغاز می شود تا اسپانیا را پس بگیرند.

1094 – ال سیید شهر والنسیا را از مورها فتح می کند.

(رودریگ دیاز ( ملقب به ال سید یا سید  ،شناخته‌شده با عنوان قهرمان متولد ۱۰۴۳ میلادی در اسپانیا و درگذشته به سال ۱۰۹۹ میلادی در والنسیا، قهرمان ملی و رهبر نظامی کستیلی بود که با عنوان سید یا ارباب نظامی شناخته می‌شد.)

1137 – پادشاهی آراگون تشکیل شد.

(پادشاهی آراگون یک کشور پادشاهی قرون وسطا و ابتدای مدرن در شبه‌جزیره ایبری بود که امروزه بخش‌های خودمختار آراگون، در اسپانیا را تشکیل می‌دهد و نباید با بخش بزرگتر تاج آراگون اشتباه گرفته شود که شامل قلمروی بخش‌های بارسلونا و بخش‌های کاتالونیا، پادشاهی والنسیا، پادشاهی موخورکا، و سرزمین‌های دیگری که امروز جزو فرانسه، ایتالیا، و یونان هستند.)

1139 – پادشاهی پرتغال برای اولین بار در ساحل غربی شبه جزیره ایبری تاسیس شد.

1469 – ایزابلا اول کاستیا و فردیناند دوم آراگون ازدواج کردند.

(    ایزابلای یکم معروف به ایزابلای کاتولیک و ایزابلای اتحادگر )زاده ۲۲ آوریل ۱۴۵۱ – درگذشته ۲۶ نوامبر ۱۵۰۴) شهبانوی کاستیا از ۱۴۷۴ تا ۱۵۰۴ و پس از ازدواجش با فردیناند دوم در ۱۴۶۹، شهبانوی آراگون از ۱۴۷۹ تا ۱۵۰۴ بود. او و فردیناند با فتح گرانادا در ۱۴۹۲ اسپانیای واحد را پایه گذاردند و ایزابلا حمایت مالی از سفرهای اکتشافی کریستف کلمب در دنیای جدید را برعهده گرفت. ایزابلا و فردیناند نخستین حاکمان اسپانیا بودند و عصر طلایی اسپانیا را بنیاد نهادند و اسپانیا به یکی از قدرت های بزرگ اروپا تبدیل شد. آن‌ها همچنین در همان سال دست به اخراج یهودیان از اسپانیا زدند و در ۱۵۰۲ نیز مسلمانان گرانادا را که مسیحی نشده بودند، اخراج کردند.

فردیناند دوم یا فرناندوی دوم ملقب به فردیناند کاتولیک )زاده ۱۰ مارس ۱۴۵۲ – درگذشته ۲۳ ژانویه ۱۵۱۶) پادشاه آراگون از ۱۴۷۹ تا ۱۵۱۶، پادشاه کاستیا و لئون) با عنوان فردیناند پنجم و به‌طور مشترک با ملکه ایزابلای یکم) از ۱۴۷۴ تا ۱۵۰۴، پادشاه سیسیل (با عنوان فردیناند دوم) از ۱۴۶۸ تا ۱۵۱۶ و پادشاه ناپل (با عنوان فردیناند سوم( از ۱۵۰۴ تا ۱۵۱۶ بود. او با ایزابلای کاستیا ازدواج کرد و آن دو با هدف مدرن‌سازی کاستیا تمامی مذاهب به‌جز کاتولیک رومی را ممنوع کرده و در ۱۴۹۲ دست به اخراج یهودیان زدند. فتح گرانادا امکان حمایت از سفرهای اکتشافی کریستف کلمب را برای فردیناند و ایزابلا امکان‌پذیر ساخت و او دنیای جدید را کشف نمود     .)

1478 – دادرسی تفتیش عقاید اسپانیا آغاز شد.

1479 – وقتی ایزابلا و فردیناند پادشاه و ملکه را متحد آراگون و کاستیا ساختند پادشاهی اسپانیا تشکیل شد.

1492 – بازپس‌گیری اندلس با فتح گرانادا پایان یافت.

1492 – ملکه ایزابلا از اعزام کاوشگر حمایت مالی می کند کریستف کلمب. او دنیای جدید را کشف می کند.

1520 – کاوشگر اسپانیایی هرنان کورتس امپراتوری آزتک ها را در مکزیک فتح می کند.

(ارنان کورتز یا هرنان کورتس ،زاده ۱۴۸۵ – درگذشته ۲ دسامبر ۱۵۴۷کنکیستادور و سردار اسپانیایی، فاتح امپراتوری آزتک در قاره آمریکا است. او در شهر مِدِیین در استان کنونی باداخوس اسپانیا به دنیا آمد. کورتس از سال ۱۵۰۴ به متصرفات جدید اسپانیا در قاره آمریکا رفت و در سال ۱۵۱۸ به فرماندهی گروه اکتشاف مکزیک گماشته شد. پادشاه اسپانیا در آن زمان شاه کاستیل نام داشت.)

1532 – کاوشگر فرانسیسکو پیزارو امپراتوری اینکان را فتح می کند و شهر لیما را تأسیس می کند.

(    فرانسیسکو پیزارو (پیسارو) گنزالسزاده پیرامون ۱۴۷۱/۱۴۷۶- مرگ ۲۶ ژوئن ۱۵۴۱ کشورگشای نامی دارای تابعیت پادشاهی کاستیل بود. وی گشاینده امپراتوری اینکا و پایه‌گذار شهر لیما، پایتخت کنونی کشور پرو است.

امپراتوری اینکا (۱۴۳۸ – ۱۵۳۳)، یک امپراتوری از مردم بومی سرخ‌پوست در آمریکای جنوبی بود. این امپراتوری در بیشترین پهناوری خود، کشورهای امروزی پرو، اکوادور، بولیوی، و بخش‌هایی از آرژانتین، شیلی و کلمبیا را دربرمی‌گرفت. شهر کوزکو پایتخت اداری، سیاسی و نظامی آن به‌شمار می‌آمد. در سده شانزدهم میلادی با ورود اسپانیایی‌ها به پرو، این امپراتوری درهم‌شکست و قلمرو آن مستملکه اسپانیا گشت.    )

1556 – فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا شد.

(   فیلیپ دوم زاده ۲۱ مه ۱۵۲۷ – درگذشته ۱۳ سپتامبر ۱۵۹۸ پادشاه اسپانیا بود و دولت مرکزی در اسپانیا تشکیل داد. سرداران فیلیپ دوم در نبرد سن‌کانتن پیروز شدند و فرانسویان را به امضای عهدنامه کاتو کامبرزی واداشتند. فیلیپ، برای آن‌که تا حدی با فرانسه روابط دوستانه برقرار کند، الیزابت دوفرانس، دختر آنری دوم پادشاه فرانسه را به زنی گرفت؛ تا در روابط خارجی خود ثباتی به وجود بیاورد. فیلیپ، پایتخت را از تولدو به مادرید انتقال داد. در دوران فیلیپ دوم، سازندگی در اسپانیا به اوج خود رسید    .)

1588 – ناوگان انگلیسی به رهبری سر فرانسیس دریک آرمادای اسپانیا را شکست داد.

(   سر فرانسیس دریک زاده(۱۵۴۰ –۲۷ ژانویه ۱۵۹۶)، کاپیتان دریا، سیاست‌مدار و دزد دریایی زمان ملکه الیزابت بود. او در ژانویه ۱۵۹۶ بعد از یک حمله ناموفق در پورتو ریکو درگذشت.

ناوگان اسپانیایی آرمادا – به اسپانیایی به معنای واقعی کلمه، بزرگترین و مساعدترین نیروی دریایی، یک ناوگان از هابسبورگ اسپانیا‏ متشکل از ۱۳۰ کشتی از نوع گالئون می‌باشد که از لاکرونیا در اوت ۱۵۸۸ با هدف اسکورت نظامی ارتش فلاندرز در جهت حمله به انگلستان تحت فرمان آلونسو پرز دی گوزمن، هفتمین دوک مدینا سیدونیا ‏، بادبان برافراشت، هدف استراتژیک از این برنامه، سرنگونی ملکه الیزابت اول انگلستان و به دنبال آن استقرار خانواده سلطنتی تودور پروتستان در آن کشور بود، انتظار اصلی و اولیه از این لشکرکشی دریایی، توقف دخالت و آمیزش زبان و فرهنگ انگلیسی در منطقه هلند اسپانیایی ‏ و جلوگیری از آسیب به منافع اسپانیا توسط انگلستان بود.   )

1605 – میگل دو سروانتس اولین قسمت از این رمان حماسی دان کیشوت را منتشر کرد .

(     دن میگل د سِروانتِس ساآودرا    زاده )۱۵۴۷ – درگذشته ۱۶۱۶) رمان‌نویس، شاعر، نقاش و نمایشنامه‌نویس نامدار اسپانیایی بود.

رمان مشهور دن کیشوت – که از پایه‌های ادبیات کلاسیک اروپا به‌شمار می‌آید و بسیاری از منتقدان از آن به عنوان اولین رمان مدرن و یکی از بهترین آثار ادبی جهان یاد می‌کنند – به وی لقب شاهزاده نبوغ داده‌اند. برخی رمان دن کیشوت را تاثیرگذارترین رمان ژانر تخیلی (Fiction) می‌دانند.

دُن کیشوت یا به اسپانیایی دُن کیخوته دِ لا مانچا (زاده ۱۶۱۶–۱۵۴۷) است. این اثر از قدیمی‌ترین رمانها در زبان‌های نوین اروپایی است. بسیاری آن را بهترین کتابِ نوشته‌شده به زبان اسپانیایی و از برجسته‌ترین نمونه‌های رمان پیکارِسک می‌دانند.    )

1618 – جنگ سی ساله آغاز می شود.

1701 – جنگ جانشینی اسپانیا آغاز می شود.

(   جنگ جانشینی اسپانیا مجموعه وقایعی بود که از ژوئیه ۱۷۰۱ تا ۱۷۱۴ میلادی به طول انجامید و عاقبت به امضای معاهده راشتات منتهی شد. پیش از اعلان رسمی جنگ مدت یکسال زد و خورد در میان بود. این جدال که درازترین جنگ دوره سلطنت لوئی چهاردهم است قریب سیزده سال طول کشید و روز ۶ مارس ۱۷۱۴ میلادی به پایان رسید. خاک اسپانیا و ایتالیا و آلمان و شمال و مشرق فرانسه میدان آن به‌شمار می‌رفت. فرماندهی سپاه متحدها با دو سردار بزرگ بود یکی جان چرچیل، دوک مارلبورو و دیگری شاهزاده فرانسوی اوژن دو ساووا بود و در خدمت دولت اتریش زندگی می‌کرد. فرانسویان هم دو فرمانده عالی مقام داشتند یکی مارشال دو ویلار و دیگری دوک وندوم شاهزاده فرانسوی.  )

1761 – اسپانیا به جنگ هفت ساله علیه انگلیس پیوست.

1808 – جنگ شبه جزیره علیه امپراتوری فرانسه به رهبری ناپلئون انجام شد.

(   ناپلئون یکم یا ناپلئون بناپارت (زاده ۱۵ اوت ۱۷۶۹ میلادی – درگذشته ۵ مه ۱۸۲۱ میلادی)، به عنوان نخستین امپراتور فرانسه در فاصله سال‌های ۱۸۰۴ تا ۱۸۱۵ میلادی بر این کشور حکومت کرد و نقش بسزایی در تاریخ اروپا ایفا نمود.    )

1808 – جنگهای استقلال طلبی آمریکای اسپانیا آغاز شد و تا سال

1833 ، اکثر مناطق اسپانیا در آمریکا استقلال خود را به دست آوردند.

1814 – متفقین در جنگ شبه جزیره پیروز شدند و اسپانیا از حاکمیت فرانسه عاری است.

1881- هنرمند پابلو پیکاسو در مالاگا ، اسپانیا متولد شده است.

1883 – معمار آنتونی گائودی کار در کلیسای ساگرادا فامیلیا در بارسلونا را آغاز کرد.

(   آنتونی گائودی ای کُرنت (۲۵ ژوئن ۱۸۵۲ – ۷ ژوئن ۱۹۲۶) معمار اسپانیایی از بزرگ‌ترین معماران دو قرن اخیر شناخته می‌شود. عمده شهرت او به خاطر سبک منحصر به فرد و غریب و بسیار شخصی آثارش در شهر بارسلون است     .)

1898 – ساگرادا فامیلیا جنگ اسپانیا و آمریکا انجام شد. اسپانیا کوبا ، فیلیپین ، پورتوریکو و گوام را به ایالات متحده واگذار می کند.

(   ساگرادا فامیلیا واژه لاتین به معنی خانواده مقدس کلیسایی در شهر بارسلون است که علاوه بر مکان مذهبی بودن، از جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود.

این کلیسای کاتولیک از سال ۱۸۸۲ میلادی در حال ساخت بوده و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۶ ساخت آن تمام نخواهد شد. این کلیسا را آنتونیو گائودی (۱۸۲۸-۱۹۲۶) معمار مشهور اسپانیایی طراحی کرد که ۱۵ سال آخر عمرش را صرف تکمیل این کلیسا نمود.     )

1914 – اسپانیا با شروع جنگ جهانی اول بی طرف ماند.

1931 – اسپانیا به جمهوری تبدیل شد.

1936 – جنگ داخلی اسپانیا بین جمهوری خواهان و ملی گرایان به رهبری فرانسیسکو فرانکو آغاز شد. آلمان نازی و ایتالیای فاشیست از ملی گرایان حمایت می کنند.

(ژنرال فرانسیسکو فرانکو (زاده ۴ دسامبر ۱۸۹۲ – درگذشته ۲۰ نوامبر ۱۹۷۵) سیاست‌مدار و نظامی اهل اسپانیا و دیکتاتور این کشور بود. او پس از جنگ داخلی اسپانیا، از سال ۱۹۳۹، تا هنگام مرگش در سال ۱۹۷۵ بر اسپانیا حکومت می‌کرد. او به عنوان یک محافظه کار و اصلاح‌طلب با انحلال رژیم پادشاهی و برقراری حکومت جمهوری در سال ۱۹۳۱ مخالفت کرد. با شکست نزدیک فدراسیون گروه‌های مستقل راست در انتخابات عمومی سال ۱۹۳۶، حزب چپ‌گرای جبهه مردمی در این کشور به قدرت رسید. در این زمان فرانکو و تعداد دیگری از ژنرال‌های ارتش برای سرنگون کردن نظام جمهوری دست به کودتا زدند که با پیروزی آن آتش جنگ داخلی در اسپانیا شعله‌ور شد و با مرگ ژنرال‌های دیگری فرانکو به سرعت رهبری جناح خود را به دست گرفت.)

1939 – ناسیونالیست ها در جنگ داخلی پیروز شدند و فرانسیسکو فرانکو دیکتاتور اسپانیا شد. او 36 سال دیکتاتور خواهد ماند.

(ملی‌گرایی یا ناسیونالیسم یک ایده و جنبش است که هدف آن ترقی بخشیدن منافع یک ملت است)

1939 – جنگ جهانی دوم آغاز می شود. اسپانیا در نبرد بی طرف است ، اما از نیروهای محور و آلمان پشتیبانی می کند.

1959 – “معجزه اسپانیایی” ، دوره رشد اقتصادی و شکوفایی در کشور ، آغاز شد.

1975 – دیکتاتور فرانسیسکو فرانکو درگذشت. خوان کارلوس اول پادشاه می شود.

(خوآن کارلوس اول  (متولد ۵ ژانویه ۱۹۳۸) عضو خانواده سلطنتی اسپانیا است که از نوامبر ۱۹۷۵ تا زمان کناره‌گیری‌اش از سلطنت در ژوئن ۲۰۱۴ در موضع پادشاه اسپانیا حکمرانی کرد. وی در ۳ اوت ۲۰۲۰ اعلام کرد که برای تبعیدی خودخواسته، اسپانیا را ترک می‌کند. او به خاطر اتهام رسوایی مالی در خصوص قرارداد احداث خط قطار سریع‌السیر با عربستان سعودی به تبعیدی خودخواسته می‌رود.)

1976 – اسپانیا انتقال به دموکراسی را آغاز کرد.

1978 – قانون اساسی اسپانیا با اعطای آزادی بیان ، مطبوعات ، مذهب و انجمن ها صادر شد.

1982 – اسپانیا به ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) پیوست.

1986 – اسپانیا به اتحادیه اروپا پیوست.

1992 – بازی های المپیک تابستانی در بارسلونا برگزار شد.

1996 – خوزه ماریا آزنار نخست وزیر اسپانیا شد.

(   خوزه ماریا آلفردو اسنار لوپز )  زاده ۲۵ فوریه ۱۹۵۳) سیاست‌مدار اسپانیایی است که از ۴ مه سال ۱۹۹۶ تا ۱۷ آوریل سال ۲۰۰۴ نخست‌وزیر اسپانیا بود.    )

2004 – تروریست ها قطارهایی را در مادرید بمب گذاری کردند که 199 نفر کشته و هزاران نفر زخمی شدند.

2009 – اسپانیا وارد بحران اقتصادی شد. بیکاری تا سال 2013 به بیش از 27 درصد خواهد رسید.

2010 – اسپانیا قهرمان جام جهانی فیفا در فوتبال شد.

جغرافیای اسپانیا

اسپانیا از غرب با پرتغال همسایه است. در شمال شرقی با فرانسه همسایه است ، اسپانیا بیشتر شبه جزیره ایبری را اشغال کرده و از کوههای پیرنه تا جنوب به تنگه جبل الطارق کشیده شده است که اسپانیا را از آفریقا جدا می کند. در شرق دریای مدیترانه ، از جمله جزایر بالئاریک اسپانیا قرار دارد.

اسپانیا همچنین بر دو شهر در شمال آفریقا و جزایر قناری در اقیانوس اطلس حاکم است.فضای داخلی اسپانیا یک فلات مرتفع و خشک است که توسط رشته کوه ها احاطه شده و از آن عبور می کند. رودخانه ها به سواحل می روند و زمین های کشاورزی خوبی ایجاد می کنند. هنوز هم فضای داخلی کشور در تابستان بسیار گرم و در زمستان بسیار سرد و خشک می شود. خشکسالی معمول است.

گیاهان و درختان در سواحل شمال غربی ، در گالیسیا و در امتداد خلیج بیسکای به خوبی رشد می کنند ، به طوری که منطقه را اسپانیا سبز می نامند. باران که در دام کوه های دورتر از داخل کشور گرفتار شده است ، مکرر است. درختان راش و بلوط در اینجا شکوفا می شوند. آبشارها و ورودی های متعدد خط ساحلی را می شکند.

سواحل جنوبی و شرقی اسپانیا ، از دشت حاصلخیز آندلوسی تا پیرنه ، غالباً توسط وزش بادهای گرم به نام بادهای سیروکو فرا گرفته می شود. این بادها از شمال آفریقا سرچشمه می گیرند و دما را در امتداد ساحل مدیترانه نسبت به فضای داخلی معتدل تر نگه می دارند.

صنعت اسپانیا:

اقتصاد اسپانیا با تولید ناخالص داخلی 1.36 تریلیون دلار در میان بزرگترین اقتصاد جهان است. این کشور در رتبه 14 در بزرگترین اقتصادهای جهان قرار دارد. در اروپا ، تولید ناخالص داخلی اسپانیا تنها با تولید فرانسه ، ایتالیا ، آلمان و انگلیس پیشی می گیرد. علی رغم اینکه توسط بحران مالی 2007-2008 و رکود اقتصادی در دهه 2000 متضرر شده است ، اقتصاد در سالهای اخیر رشد قابل توجهی را تجربه کرده است ، در سال 2016 3 درصد رشد کرده است. با این حال ، این کشور بدهی زیادی دارد ، بدهی عمومی معادل 99 درصد تولید ناخالص داخلی اسپانیا. در سال 2013 ، بدهی ناخالص خارجی این کشور 1.3 تریلیون دلار بود. یورو واحد پول رسمی مورد استفاده در این کشور است. مقررات موسسات مالی توسط بانکو د اسپانا ، بانک مرکزی کشور انجام می شود.این کشور برای تسهیل رشد صنایع در کشور سرمایه گذاری زیادی در زیرساخت ها انجام داده است. اسپانیا پنجمین بندر شلوغ اروپا است. والنسیا که همچنین شلوغ ترین بندر مدیترانه است. این کشور دارای طولانی ترین شبکه ریلی پرسرعت اروپا است و در سطح جهانی فقط چین از آن پیشی می گیرد. مهمترین صنایعی که اقتصاد اسپانیا را پیش می برد صنعت گردشگری ، تولید ، کشاورزی و انرژی هستند.

جهان‌گردی

صنعت گردشگری یک محرک مهم اقتصادی در کشور است و حدود 11٪ از تولید ناخالص داخلی سالانه را تشکیل می دهد. اسپانیا به عنوان سومین مقصد محبوب جهانگردی در جهان ، هر ساله بیش از 75 میلیون گردشگر را می پذیرد که می آیند تا از طیف وسیعی از جاذبه های آن استفاده کنند. برجستگی اسپانیا در صنعت جهانگردی جهانی با حضور مقرهای سازمان جهانی جهانگردی آشکار می شود.

جهانگردان از فرانسه ، انگلستان ، آلمان و ایتالیا عمده گردشگران بین المللی اسپانیا را تشکیل می دهند. این کشور در مجموع 12 پارک ملی دارد که اکثر آنها در سرزمین اصلی کشور یافت می شوند. اسپانیا به عنوان مقصد ایده آل تعطیلات تابستانی در اروپا به بازار عرضه می شود و جاذبه های زیادی برای این منظور دارد. جزیره تنریف پر بازدیدترین سایت توریستی اسپانیا استاز آنجا که در آن پارک ملی معروف Teide ، معروف ترین پارک ملی کشور واقع شده است. سواحل مدیترانه دارای سواحل خارق العاده ای است که میلیون ها گردشگر تابستانی را به خود جلب می کند.

در انتهای دیگر طیف ، سیرا نوادا ، مقصد شماره یک گردشگری زمستانی کشور و محل استقرار بسیاری از پیست های اسکی قرار دارد. اسپانیا نه تنها به دلیل زیبایی های طبیعی بلکه مکان های تاریخی اش نیز شناخته شده است. این کشور سومین شهر مهم در آیین کاتولیک است. سانتیاگو دو کامپوستلا ، که زائران کاتولیک را از سراسر جهان جذب می کند.

ساخت

داروسازی و اتومبیل کالاهای اصلی صادراتی از صنعت تولید اسپانیا هستند. بازار دارویی در این کشور 25 میلیارد دلار تخمین زده شده است. بخش خودرو از جمله عوامل اصلی اقتصادی اسپانیا است. این کشور با تولید سالانه بیش از 2.8 میلیون دستگاه خودرو ، دومین تولید کننده بزرگ خودرو در اروپا و هشت بزرگترین خودرو در جهان است. حدود 80٪ از وسایل نقلیه تولید شده در اسپانیا برای صادرات است. این بخش حدود 19 درصد از صادرات سالانه اسپانیا و حدود 9 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد. اسپانیا 13 مرکز تولید خودرو را در خود جای داده است که PSA و SEAT دو تولید کننده بزرگ خودرو در این کشور هستند.

کشاورزی

تولیدات کشاورزی در این کشور توسط خاک فقیر محدود شده است ، فقط 10٪ از اراضی اسپانیا برای کشت عالی ارزیابی می شود. اراضی کشور همچنین مانع اجرای فن آوری های جدید در صنعت می شود. با این وجود ، اسپانیا هنوز دومین سرزمین بزرگ اروپا را دارد که به اهداف کشاورزی اختصاص داده شده است ، و زمین های کشاورزی این کشور فقط از نظر فرانسه بیش از اندازه است. بیشتر زمین های کشاورزی به عنوان مراتع استفاده می شود.

اراضی تحت کشاورزی مبتنی بر آبیاری در اسپانیا تنها 17 درصد از زمین های زیر کشت این کشور را تشکیل می دهد ، اما تا 50 درصد از صادرات محصولات کشاورزی اسپانیا را تولید می کند. محصولات باغی مهمترین کالاهای صادراتی کشاورزی اسپانیا است و شامل سبزیجات و مرکبات است.این کشور بیشترین میزان زیتون را در جهان تولید می کند و بهترین تولید کننده مرکبات در اروپای غربی است. شراب تولید شده در اسپانیا با وجود داشتن بزرگترین سطح باغ های انگور در جهان و صادر کننده شماره یک شراب در جهان برجسته نیست و اغلب در فرانسه و ایتالیا از کشورهایی که به فروش می رسد بطری می شود. محصولات اساسی دام در اسپانیا شامل گوشت خوک ، گوشت گاو ، شیر و مرغ است.

انرژی و برق

یکی دیگر از صنایع مهم در اسپانیا ، صنعت انرژی این کشور است. این کشور در مصرف انرژی خود به شدت به سوخت های فسیلی متکی است. از انرژی مصرف شده در اسپانیا ، 42 درصد از نفت ، 19.8 درصد از گاز طبیعی و 11 درصد از زغال سنگ تأمین می شود. این کشور مجبور است بیشتر سوخت های فسیلی را از بازارهای خارجی تأمین کند ، زیرا این کشور دارای ذخایر اثبات شده کمی روغن است در حالی که زغال سنگ آن بی کیفیت است. میدان اصلی نفت در این کشور ، میدان نفتی Ayoluengo است که تخمین زده می شود 104 میلیون بشکه ذخایر نفتی اثبات شده داشته باشد. کمبود منابع انرژی این کشور اغلب به عنوان اصلی ترین مانع رشد اقتصادی اسپانیا ذکر می شود. کل برق تولیدی سالانه در اسپانیا بیش از 276.8 TWh است که اکثر آن به صورت محلی مصرف می شود. فقط 3٪ از برق تولید شده صادر می شود. منابع تجدید پذیر مانند هسته ای ، انرژی آبی ، زمین گرمایی ،در نتیجه سرمایه گذاری سنگین اسپانیا در این بخش ، باد و خورشید در تولید برق مهم هستند. سرمایه گذاری این کشور در تولید انرژی خورشیدی بسیار زیاد است ، اسپانیا دارای بزرگترین صنعت خورشیدی در جهان است. اسپانیا همچنین به عنوان کشوری پیشگام که دارای انرژی باد به عنوان منبع اصلی انرژی خود به مدت یک سال کامل در سال 2013 است ، تاریخ ساز شد. یک شرکت اسپانیایی ، Iberdrola ، به عنوان بزرگترین شرکت تولید کننده انرژی های تجدیدپذیر در جهان شناخته می شود.

صادرات و واردات

فرانسه ، آلمان و ایتالیا بازارهای برتر صادرات اسپانیا هستند که به ترتیب حدود 16٪ ، 11٪ و 7٪ از کل صادرات این کشور را تشکیل می دهند. کالاهای اصلی صادراتی از اسپانیا دارو ، کالاهای کشاورزی مانند شراب و مرکبات و اتومبیل است. کالاهای مصرفی ، سوخت های فسیلی ، ماشین آلات و مواد شیمیایی عمده ترین کالاهای وارداتی اسپانیا هستند که بیشتر آنها از آلمان ، فرانسه و چین تهیه می شوند.

فرهنگ:

فرهنگ و جامعه اسپانیا بازتابی از موقعیت منحصر به فرد اسپانیا در تقاطع اروپا ، آفریقا و مدیترانه و بسیاری از مردمی است که اسپانیا را در طول تاریخ اشغال کرده اند.

سومین کشور بزرگ اروپا ، اسپانیا ، گذشته آشفته ای دارد که مشخصه آن امپریالیسم ، جنگ داخلی و فاشیسم است. از زمان درگذشت ژنرال فرانسیسکو فرانکو در سال 1975 ، این کشور تغییرات سریع ، چشمگیر فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی را تجربه کرده است. اسپانیا یکی از اعضای اتحادیه اروپا ، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و سازمان تجارت جهانی و همچنین بسیاری از ارگانهای بین المللی و سازمانهای آمریکایی است.

این کشور از 17 منطقه خودمختار تشکیل شده است ، از جمله اندلس ، کاتالونیا  ، جزایر قناری بالئاریک ، و همچنین دو شهر خودمختار و جزایر کوچک در سواحل مراکش که در مجموع به عنوان مکان های حاکمیت شناخته می شوند. مناطق اسپانیا فرهنگ های خاص خود را دارند و برخی از آنها زبان های رسمی خود را نیز دارند ، از جمله کاتالان ، گالیسی ، باسک و والنسیا.  اسپانیایی ها به شدت با منطقه زادگاه خود و حتی با استان خاص خود مبدا شناخته می شوند. بازدید کنندگان خارجی باید نسبت به این موضوع حساس باشند و احترام به فرهنگهای مختلف را نشان دهند.

غذاهای اسپانیایی به طور معمول دارای ویژگی مدیترانه ای هستند ، روغن زیتون ، سیر ، پیاز ، گوجه فرنگی ، فلفل و غذاهای دریایی از مواد اصلی تشکیل دهنده آن هستند. همچنین شامل گوشت و محصولات حیوانی است. گیاهخواران ممکن است در رستوران ها اوقات سختی داشته باشند.

غذاهای معمول اسپانیایی شامل (گزپاچو (سوپ گوجه سرد ،( تورتیلا ) املت تخم مرغ غلیظی است که با سیب زمینی درست شده و در روغن زیتون سرخ می شود( و پائلا) ظرف برنج همراه با سبزیجات ، گوشت یا ماهی. اسپانیایی ها همچنین علاقه به (  بوكادیلو ) ساندویچ های بلندی كه به طور كلی مملو از ژامبون و پنیر یا سایر ترکیبات مواد تشکیل دهنده محلی است و (تاپاس) ، بشقاب های کوچک غذا مانند زیتون ، (جامون (ژامبون پخته شده ، سبزیجات ، گوشت ها ، پنیرها ، صدف ها و بسیاری دیگر از غذاهای سنتی دستور العمل هایی که در قسمت های کوچک سرو می شوند.

در حالی که تاپاس قبلاً لقمه های کوچک برای تهیه نوشیدنی های الکلی در نظر گرفته می شد ، امروزه آنها به یک غذای محبوب تبدیل شده اند و بسیاری از کافه ها و رستوران ها طیف گسترده ای از غذاها را در قسمت های کوچک ( تاپس ) یا در غذاهای بزرگتر برای به اشتراک گذاشتن ارائه می دهند. در واقع اسپانیا ها هم مانند دیگر کشور ها اداب و رسوم و غذای های خاص خود را دارد و همین است که اسپانیا را به یک کشور خاص در اروپا تبدیل میکند.

تقسیمات کشوری:

هرسال ،در همه فصول سال مردم اسپانیا درحال برگذاری جشن ها پایکوبی های مختلف هستند و این یکی از دلایلی است که شاید شمارا به برای سفر به این کشور تشویق کند ،همچنین فراموش نکنید که پایتخت این کشور یکی از محل های تولد فرهنگ و هنر اروپا است و بیش از 20 موزه در سرتاسر این مادرید وجود دارد.

اندلس

این منطقه ،کل منطقه جنوبی سرزمین اصلی اسپانیا را در بر می گیرد .این احتمالاً منطقه ای است که اسپانیا را در ذهن گردشگران مشخص می کند. از سواحل گرفته تا دهکده های سفید رنگ و جالب ، فلامنکو تا فیستاها ، اندلس همه اینها را دارد ، از جمله شهرهای معروف ماربلا و سویا – پایتخت منطقه – به علاوه مجموعه گسترده ای از زمین های گلف در سطح جهانی.

استانها: کادیس ، کوردوبا ، گرانادا ، مالاگا ، سویل ، هوئلوا ، ژائن ، آلمریا

آراگون

آراگون در شمال / شمال شرق اسپانیا اغلب توسط بازدیدکنندگان نادیده گرفته می شود ، شاید به این دلیل که محصور در خشکی است و هیچ یک از شهرهای شناخته شده اسپانیا را نمی بالد.اما این منطقه ارزش بازدید را دارد ، به ویژه منطقه‌ای که نزدیک به مرز فرانسه است، زیرا  زیبایی طبیعی خیره کننده ای از آراگون را ارائه می دهد .

استانها: ساراگوسا ، هوئسکا ، تروئل

آستوریا

در سواحل شمالی اسپانیا ، استان منحصر به فرد و ناهموار است که به دلیل سواحل شنی زیبا شناخته شده است.چشم انداز سرسبز به علت بارندگی سالانه بالا است ،و هرساله کوهنوردان ، واکرها ، غارنوردان ، قایقرانان و طبیعت گردان را به قله های پارک ملی “Picos de Europa” می کشاند.

استانها:  منطقه ای استانی واحد

جزایر بالئاریک

ایالت جزایر بالئاریک شامل مناطق گرمی است که تعطیلات فوق العاده ای را میتواند در بخش های مایورکا ، منورکا و ایبیزا به علاوه فورمنترا برای شما بسازد

استانها: جزایر به عنوان یک منطقه استان واحد به حساب می آیند

سرزمین باسک

کشور باسک با سایر مناطق اسپانیا کمی متفاوت است. این منطقه که در شمال در خلیج بیسکای و همسایه فرانسه واقع شده است ، از سه استان تشکیل شده و به شدت مستقل است و پرچم و نسخه اسپانیایی خاص خود را دارد. با این حال ، این منطقه کوچک چیزهای زیادی برای ارائه به گردشگران دارد. کوستا واسکا (ساحل زنان از کشور باسک) ، یک کاستا ناشناخته ، شهر بیلبائو ، و یک چشم انداز کوهستانی ، همه در انتظار کشف هستند.

استانها : بیسکای ، آلاوا ، گیپوسکوا

جزایر قناری

در خارج از ساحل شمال غربی آفریقا ، این 13 جزیره آتشفشانی شامل نقاط گرم تعطیلات تنریف ، لانزاروته ، فورتونتورا و گران کاناریا به علاوه ال هیرو ، لا پالما و لا گومرا است. ما اکیداً توصیه می کنیم از فرهنگ و مناظر دیدنی قناری ها غافل نشوید ، یک روز دور از ساحل برای کاوش ، دهکده های دلپذیر اسپانیا و مناظر زیبا را کشف خواهید کرد!

استانها: لاس پالماس ، سانتا کروس

کانتابریا

این منطقه تنها استان محل سکونت خود در سواحل شمالی اسپانیا است. پایتخت و بندر سانتاندر روزانه از کشتی های بسیاری از انگلستان استقبال می کند و در تاریخ غرق است. نقاشی های غار در آلتامیرا ثابت می کند که مردم بیش از 15000 سال پیش در کانتابریا زندگی می کردند.همچنین در این منطقه بهمراه ساحل کانتابریا کوتاه قرار دارد و سواحل زیادی را برای انتخاب به بازدید کنندگان می دهد. سانتاندر محل اقامت تابستانی سلطنتی اسپانیا است و مشرف به خلیج بیسکای است.

استانها:  منطقه ای استانی واحد

کاستیا لامانچا

این منطقه که در قلب سرزمین اصلی اسپانیا واقع شده است ، دومین منطقه بزرگ اسپانیا است و مادرید ، پایتخت این کشور را در آغوش می گیرد. این منطقه از سرزمین های کوهستانی خشک و کم جمعیت تشکیل شده که پر از تاکستان و قلعه است.این شهر همچنین شامل پایتخت سابق اسپانیا ، تولدو است که به دلیل داشتن ترکیبی خوب از موزه ها ، ساختمانهای دوره رنسانس و کلیساها ، از جمله کلیسای جامع گوتیک متعلق به قرن سیزدهم ، به عنوان یک مقصد شهر فراری بیشتر محبوب است.

استانها: گوادالاخارا ، تولدو ، کوئنکا ، سیوداد رئال ، آلباسته

کاستیا و لئون

بزرگترین منطقه در مرکز اسپانیا ، که هم مرز پرتغال است ، کاستیا و لئون توسط یک دشت مرتفع بزرگ اشغال می شود ، که به سختی می توان به آنجا رسید به علت اینکه از کوهستان احاطه شده است .اگرچه مرکزاصلی این منطقه ، سالامانکا ، به دلیل دانشگاه هایش معروف است. اگر به دنبال یک شهری برای تعطیلات هستید که کمی متفاوت باشد و ارزش بالایی داشته باشد ، بازدید از آن را به شما پیشنهاد می کنیم .مملو از فرهنگ و تاریخ اسپانیا ، در عین سکوت و کمی دورتر از بارسلونا ، از شهرهای زیبایی برخوردار است.

استانها: لئون ، پالنسیا ، بورگوس ، زامورا(سامرا) ، وایادولید ، سگوبیا(سگبیا) ، سوریا(سبیا) ،

سالامانکا ، آویلا(آبیا)

کاتالونیا

کاتالونیا که به دلیل پایتخت شگفت انگیز بارسلون شناخته شده است ، با توجه به پاداش ساحل ، مورد علاقه گردشگران از سراسر جهان است که به دنبال یک استراحت فرهنگی و آفتابی هستند. همچنین به دلیل معماری شگفت انگیز آنتونی گائودی مشهور است.این منطقه شناخته شده – که مانند کشور باسک نیز به شدت مستقل است – علاوه بر این ، محل اقامت در نقاط گرم تعطیلات ساحلی کوستا دورادا و کوستا براوا است ، که هر دو سواحل عالی را در میان خلیج های عجیب و جذاب دزدیده شده ارائه می دهد.

استانها: بارسلونا ، خیرونا ، لریدا ، تاراگونا

اکسترمادورا

واقع در جنوب غربی اسپانیا ، اکسترمادورا از شمال و شرق با کاستیل و لئون ، از جنوب با اندلس و از غرب با پرتغال همسایه است.بسیاری از مردم می گویند که این منطقه در مورد جهانگردی جزو بهترین مناطق و دیدنی ترین مناطق اسپانیا است، اکسترمادورا فاقد ساحل است ، شهری تاریخی و شامل کوه های خیره کننده ، جنگل ها و دریاچه ها است.

استانها :  کاسرس ، باداخس

گالیسیا

گالیسیا در ساحل شمال غربی اسپانیا، درست بالاتر از پرتغال واقع شده است ، و از نظر جغرافیایی ، مکان و فرهنگی متفاوت با بسیاری از استانهای جنوبی شناخته شده اسپانیا ساخته است. دارای آب و هوای گرم اما معتدل و چشم انداز سرسبز با رشته کوه ها ، رودخانه ها و 1500 کیلومتر خط ساحلی است که با مجموعه ای از ریِس (ورودی های ساحلی) فرورفتگی ایجاد می کند.

استانها: لاکرونیا ، پونتودرا ، لوگو ، اورنسه

لا ریوخا

یکی از بزرگترین دلایل معروفیت لاریوخا،شراب های فوق العاده این شهراست، استان واحد دارای بیش از 500 کارخانه شراب سازی است و به دلیل کیفیت محصولات خود در سطح بین المللی مشهور است. علاوه بر مزه شراب ، این منطقه که دقیقاً در زیر کشور باسک واقع شده است ، برای گردشگری روستایی نیز آماده شده است.

استانها:  منطقه ای استانی واحد

مادرید

شما مادرید را به عنوان پایتخت این کشور می شناسید ، اما همچنین نام منطقه ای واحد است (شهر مادرید در وسط قرار دارد). مادرید دارای کوههای خیره کننده سیرا دو گواداراما است که بسیاری از روستاهای خلوت را برای بازدید بازدیدکنندگان پنهان می کند. در خارج از پایتخت ، نقاط اصلی مورد توجه گردشگران شامل ال اسكوریل ، محل اقامت تاریخی پادشاه ، كنار رودخانه آلكالا د هنارس ، میراث جهانی یونسكو و آرنجوز ، محل اقامت بهار پادشاه است و این استان یکی از محل های اصلی تولد فرهنگ و هنر اسپانیا است که دارای 20 موزه درسرتاسر مادرید است.

استانها:  منطقه ای استانی واحد

مورسیا

این منطقه تنها استان واقع در کوستا کالیدا است که در گوشه سمت راست پایین اسپانیا واقع شده است. این باعث می شود بسیاری ازکسانی که خورشید را می‌پرستند به ساحل گرم این منطقه جذب شوند. این منطقه برای علاقه مندان به ورزش نیز بسیار عالی است ، به لطف بسیاری از زمین های برتر گلف و مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری معروف،به مکانی فوق‌العاده تبدیل شود. به علاوه ، غواصی در اینجا یکی از بهترین تجربه های اسپانیا است!

استانها : منطقه ای استانی واحد

ناوارا

استان ناوارا به عنوان یک مقصد گردشگری اغلب مورد غفلت واقع می شود ، این استان در شمال فرانسه و منطقه باسک و منطقه شراب لاریوخاقرار دارد. این منطقه فوق العاده سبز دارای دو ویژگی مشخص است. شمال واکرها ، دوچرخه سواران ، کوهنوردان و خانواده هایی را که به کوههای نائوران پیرنه می روند ، به خود جلب می کند.بیشتر مناطق شمالی ناوارا توسط تپه ها و کوه ها پوشانده شده است. پایتخت منطقه که بیشتر به خاطر اجرای گاوها شناخته می شود که بخشی از جشنواره یا فستیوال سن‌فرمین است که در ماه ژوئیه برگزار می شود.

استانها:  منطقه ای استانی واحد

والنسیا

والنسیا زادگاه غذای ملی این کشور ، (پائلا) است و بسیاری می گویند این بهترین مکان در جهان برای خوردن آن است! این منطقه در نیمه راه ساحل دریای مدیترانه اسپانیا قرار دارد و محل زندگی ساحل سفید است.

استانها:  منطقه ای استانی واحد

مشاهده برخی از ویزاها
مشاوره‌ی رایگان بگیرید!
×
مشاوره‌ی سریع در کمتر از چند ساعت با شما تماس می‌گیریم...

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .